Thomas Edison Kimdir? Hayat Hikayesi ve Başarı Öyküsü

thomas-edison-kimdir

Thomas Edison toplum yararına sağladığı başarılardan dolayı adı sık anılan oldukça başarılı bir bilim adamıdır. Thomas Edison günümüzde de birçok kesimin merak ettiği ve araştırdığı bir insan haline gelmiştir. Eitim dünyasında da adından bahsettiren Thomas Edison neler başarmıştır? Dünya toplumu açısından ne gibi öneme sahiptir? Bununla birlikte her şeyden önemlisi Thomas Edison kimdir? Bu sorular günümüzde insanlar tarafından oldukça merak edilen konuların başında gelmektedir. Biz de buradan Thomas Edison hakkında ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Ders kitaplarında öğrencilerin karşısına çıkan ya da dünya açısından oldukça önemli olan başarıları ile birlikte okullarda bilim köşelerine hayatı ve başarıları hakkında bilgiler asılan Thomas Edison özellikle öğrencilerin dikkatini çeken bir bilim adamıdır. Thomas Edison’u yakından tanımak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin.

Thomas Edison’un Hayatı Hikayesi ve Başarı Öyküsü

thomas edison hayat hikayesi

Thomas Edison 1947 senesinde Ohio kentinin Milan şehrinde dünyaya gelmiştir. Thomas Edison henüz yedi yaşında iken ailesiyle birlikte Port Huron kasabasına taşındı ve eğitim hayatına bu kasabada başladı. Fakat eğitim hayatına daha yeni başlamışken 4 ay gibi bir süre sonunda hastalığa yakalandı. Bu yüzden eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı.

İyileştikten sonra eğitime geri döndüğünde disleksi hastası olduğu için dersleri algılamakta güçlük çekmeye başladı. Bunun üzerine okul yönetimi aldığı karar ile Thomas Edison’u okuldan uzaklaştırdı. Bununla birlikte Edison’un annesi Kanada’da öğretmenlik yapmış olduğundan dolayı oğlunun eğitimine kendisi devam etti.

Thomas Edison o kadar meraklı kişilikte bir çocuktu ki daha 10 yaşındayken fizik ve kimya kitaplarına yoğunlaşmıştı. Edison kimyaya yakından bir ilgiye sahipti. Bu yüzden ailesi evlerinin bodrum katını kimya laboratuvarına dönüştürdü. Burada Edison elektrik akımı üzerinde çalışmaya başladı.

Daha sonraları kendi çabasıyla mors alfabesini öğrenen Edison bir telgraf icat etti. Henüz başarılarına yeni başladığı bu dönemde geçirdiği sağlık sorunu nedeniyle kulaklarında işitme kaybı yaşamaya başlamıştı. 12 yaşlarındayken Port Huron ile detroit arasında sefer yapan trende meyve ve gazete satmaya yöneldi. Edison kimyaya o kadar aşıktı ki laboratuvarının bir kısmını trene taşıdı. Fakat götürmüş olduğu kimyasallardan birinin kırılması ile birlikte trende yangın meydana geldi. Bu olaydan sonra ise işinden atıldı.

Bu olaydan sonra Thomas Edison telgraf operatörlüğünde çalışmaya başladı. Yaşamış olduğu işitme sorunu Edison’u kötü etkiledi. Fakat telgraflardan çıkan sesleri duyması onu teşvik eder durumdaydı. 21 yaşına gelmiş olan Edison bir atölye kurarak yaşamına devam etti. Bu kurduğu atölyede elektrik ile çalışan bir oy makinesi icat etti. Fakat bu icadıyla kimse ilgilenmedi ve icat satılmadı. İcadın hiç satılmaması sonucu Edison Newyork’a yerleşti.

Newyork altın borsasında kullanılmakta olan telgrafın bozulmasıyla Edison’dan yardım istediler. Edison’un bu telgrafı onarması üzerine ona telgraflı kayıt aygıtları geliştirmesi ile ilgili öneride bulunuldu. Bu teklifi kabul eden Edison, arkadaşı ile şirket kurarak telgraf üretti ve sattı. Daha sonra buradaki şirketi kapatıp bir araştırma laboratuvarı kurdu ve yeni araştırmalar yapmaya devam etti. Edison, 1877 senesinde bir gramafon icat etti daha sonra elektrik lambası geliştirme işine girdi.

Thomas Edison 1871 ile 1886 yıllarında iki evlilik gerçekleştirdi ve bu evliliklerden üç çocuğu oldu. Thomas Edison tarihler 1931’i gösterdiğinde hayatını kaybetti ancak insanlığa bıraktığı binin üzerinde buluşuyla bilim dünyasına adını altın harflerle yazdırdı.

Thomas Edison’un Kaç İcadı Var?

Thomas Edison bilim dünyasında ismi çok fazla geçen başarılı bir bilim adamıdır. Edison büyük bir çoğunluk tarafından ampulün icatçısı olarak bilinmektedir. Fakat icatları yalnızca bu ampulle sınırlı kalmamıştır. Edison dünya toplumuna ve insanlık tarihine 1093 adet buluş ile katkı sağlamış bir bilim adamıdır. Thomas Edison’un elektrik alanından sinema alanına kadar birçok icadı bulunmaktadır.

Thomas Edison’un İcatları Nelerdir?

thomas edison icatları

Thomas Edison birçok buluş gerçekleştirmiş ve icat ortaya koymuş bir bilim adamıdır. İnsanlık tarihinde toplamda 1093 adet icat ortaya koymuştur. Edison’un icatlarından bazıları şunlardır:

 • Ampul
 • ​​​​​​Pikap
 • Kinetoskop
 • Film kamerası
 • Mimograf

Tüm bunlar Thomas Edison tarafından icat edilen buluşlardan sadece birkaçını oluşturmaktadır.

Thomas Edison’un Aldığı Ödüller

Thomas Edison ortaya koyduğu başarılar sayesinde birçok ödül kazanmış bir bilim adamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Birden fazla alanda başarı ortaya koyan Thomas Edison bu başarılarının karşılığını kendisine verilen ödüllerle taçlandırmıştır. Thomas Edison’un aldığı ödüllerden bazıları şunlardır:

 • Grammy teknik ödülü
 • Jhon scott madalyası
 • Kongre altın madalyası
 • Franklin madalyası
 • Albert madalyası
 • John fritz madalyası

Tüm bunlar Thomas Edison’un kazanmış olduğu icatlardan yalnızca birkaçıdır.

Thomas Edison Filmleri

Thomas Edisonun da katkılarının olduğu bazı filmler söz konusu olmuştur. İşte bu filmlerden bazıları:

 • Elektrik savaşları
 • Thekiss
 • Frankenstein
 • Boxingcats
 • Carmencita

Bunlar söz konusu olan filmlerden yalnızca birkaç tanesidir.

Thomas Edison Sözleri

thomas edison sözleri

Thomas Edisonun başarılarından bu kadar bahsettikten sonra söylemiş olduğu önemli sözlerden birkaçına yer vermeden olmaz dedik. İşte o sözlerden en beğenilen iki tanesi;

“Hiç yanılmadım, on bin işe yaramayan yol buldum”  Edison bu sözüyle birçok kez yanıldığını fakat yine de pes etmediğini muazzam bir şekilde dile getirmiştir.

“Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır” sözüyle ise düşünerek hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Thomas Edison Patentleri

Artık Thomas Edison’un hayatı boyunca birçok başarıya imza atmış bir bilim adamı olduğunu biliyoruz. Bu başarıları da aldığı patentleri beraberinde getirmiştir. Edison’un hayatı boyunca aldığı toplam patent sayısı 1300 adettir. Patentlerinde Amerika dışında İngiltere, Fransa onayı da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu