Toptan Yumurta Satışı Nasıl Yapılır?

toptan yumurta satışı nasıl yapılır

Toptan yumurta satışı nasıl yapılır, maliyeti ne kadar, karlı mı, gerekli olanlar, toptan yumurta satışı yaparken nelere dikkat edilmelidir, avantajları nelerdir gibi merak edilen konularda bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Yumurta, genel olarak kahvaltı için tüketimde, kek pasta gibi yiyeceklerin üretildiği sektörlerde, sporcuların protein ihtiyacı için başvurduğu en temel gıda olarak insanların karşısına çıkar. Bu sebepler dolayısı ile de yumurta satıcılığı konusu dikkat çeker.

Toptan Yumurta Satışı Nasıl Yapılır?

Toptan yumurta satışının nasıl yapılacağı konusunda bilinmesi gereken başlıca durumlar vardır. İlk olarak satış yapılırken büyük ölçekli bir satış mı yoksa orta veya küçük ölçekli bir satış mı bekleniyor, bu durumun tespit edilmesi gerekir.

Daha sonra, belirlenen bu beklentiye göre, evlere servis yapmak için bireylerle iletişim kurulabilir, kasap, market veya mandıra gibi işletmelerle anlaşmalar yapılarak ürünler belirtilen yerlere bırakılabilir. Bu sayede, satılan ürün karşılığında işletme sahibi kar üzerinden pay alacak ve yumurta satıcısı da kar ile birlikte ürün karşılığını alabilecektir.

Eğer daha büyük ölçeklerde satış planlanıyorsa da bir işletme kurulabilir. Bu işletmede yumurtalar paketlenir ve tüketim için hazır hale getirilir. İşletmeye kar katacak şartlara uygun olarak bulunan bir satış yerinde de yumurta satışı yapılabilir.

İlgili: Yumurta üretimi yapmak

Toptan Yumurta Satışında Maliyet Nedir?

Toptan yumurta satışında maliyet, birçok faktöre bağlı olarak oldukça farklı değişimler gösterir. Bu durumlar ve değişimler başlıca şu şekilde ifade edilebilir;

  1. Yumurta elde edecek tavuklar, satışı yapacak olan bireye ait ise satın alma durumu olmayacağı için maliyet durumu, satın alma durumuna göre daha düşük olacaktır.
  2. Yumurta elde edilmek istenen tavuklara verilen besinler, tavukların bakım ve barınma gibi ihtiyaçları için çalışan işçi maliyetleri de yumurta satışlarındaki maliyeti oldukça etkiler.
  3. Yumurta satımı için anlaşılan bireylerin veya işletmelerin, yumurtaların bulunduğu yere uzaklığı da maliyeti etkiler. Yumurtalar, kırılmaya, bozulmaya kolaylıkla yatkın besinlerdir. Bu yüzden uzak yerlerde olunması hem kırılma ve bozulma açısından, hem de ulaştırma için kullanılacak araç, benzin ve işçi masrafları açısından maliyetli olacaktır.
  4. Toptan olarak satış yapıldığı zaman, yumurtaların depo edilmesi için kullanılan alanlar azalacak, çalışan işçilere kolaylık veya işçi tasarrufuna neden olacak, toplu halde kazanç elde edilmesine neden olacağı için perakende yumurta satışına göre farklılıklar içerir. Bazı yönlerden maliyet olarak kar elde edilirken bazı yönlerden de küçük ölçeklerde de olsa maliyet açısından bir miktar daha az kazançlar elde edilmesine neden olabilir.

Başlıca belirttiğimiz bu konular konusunda edilip araştırılan başlıklar arasındadır.

Toptan Yumurta Satışı Karlı Mı?

Genel olarak karlı olarak ifade edilen bir iştir. Toplu olarak ürünlerin elden çıkarılması, bozulma durumlarına veya kırılma durumlarına karşı alınmış bir tedbir olarak değerlendirilebilir. Toplu olarak yapılan yumurta satışlarında, işçi emeklerinden, işçi fazlalığından, depo kapasitesinden kar elde edilir. Ayrıca toplu halde elde edilen kazançlar bireylere birikim olarak yansıyacağı için kazanç ve kar aynı zamanda göz doyurucu hale de gelecektir. Bu konuda araştırma yapılırken bu bilgilerin dikkate alınması yararlı olacaktır.

İlgili: Mavi yumurta nedir

Toptan Yumurta Satışında Gerekli Olanlar Nelerdir?

Bu sektöre girmek için gerekli olanlar nelerdir sorusuna yanıt aranırken bilinmesi gereken başlıca noktalar vardır. İlk olarak yumurtalar eğer kişi tarafından elde edilmiyorsa satmak istenilen yumurtaların alınacağı bir yer bulunmalıdır. Daha sonra elde edilen yumurtaların satılması için gerekli olan işletmelerle belirli bir kar yüzdesi üzerinden anlaşma yapılmalıdır. Burada, anlaşma yapacak kişi, yumurtaları teslim edecek ve teslim alacak bireyler gereklidir.

Eğer yumurtalar satış yapmak isteyen kişi tarafından üretilecekse de, işletmede çalışacak insanlara, tavukların barınmasına ve yumurta üretimine uygun donanımda bir kümese ve tavukların beslenmesi için gerekli yemlere ihtiyaç duyulur. Bu gereksinimler giderildiği zaman toptan yumurta satışı yapılabilir.

Toptan Yumurta Satışı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her insan, bir işe başladığında gerekli ihtiyaçlarını gidermek için kazanç sağlamak ve kar elde etmek zorundadır. Satışlarda da kar bakımından dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir;

  1. Yumurtaların elde edileceği işletmeler ile yumurtaların satılacağı işletmeler mesafe olarak uzak olmamalıdır. Yumurtaların bozulması, taşınma esnasında kırılması, bayatlaması, taşıma maliyetleri ve işçi masrafları gibi durumlar için bu önemlidir.
  2. Kar durumu iyi değerlendirilmelidir. İşçi masrafları, kümes ve besin giderleri gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir kar yüzdesi belirlenmelidir.
  3. Yumurtaların bozulmadan ve tazeyken satılmasına dikkat edilmelidir.

Başlıca bu şekilde belirtilen maddeler dikkate alınmalıdır.

Toptan Yumurta Satışının Avantajları

Bu işte satışının en büyük avantajı kolaylık sağlamasıdır. İşçiler ve işletme sahipleri daha rahat yeni satışlar için uygun durumlara adapte olabilirler. Toptan yumurta satışı ile kazanç parça parça değil, bütün olarak elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu