Transkript Belgesi Nasıl ve Nerden Alınır?

transkript belgesi alma

Transkript alma işlemleri ile alaklı detaylı bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz. Transkript, not dökümü olarak değerlendirilir. Öğrencinin okumuş olduğu bölüm, almış olduğu dersler, öğrenim dili, dönem notu ortalaması gibi bilgiler transkript belgesinde yer alır. Transkript sistemi, üniversitelerde karne sistemi olarak düşünülebilir.

Transkript Sisteminin Özellikleri

Üniversitelerde öğrencilerin almış oldukları notlar harflerle belirtilir ve her bir harfin not karşılığı bulunur. Öğrencinin dersten geçme derecesi bu harfler aracılığıyla ifade edilir. Burada yapılacak olan hesaplarda öğrencinin başarı durumu tespit edilir. Bu harf sisteminden farklı bir sistem kullanan üniversiteler de vardır. Fakat bu sistemler genel itibariyle transkriptteki başarı durumuna denk olarak ayarlanır. Transkript sadece not kontrolüyle ilgili bir belge değildir.

Transkript, bazen öğrenci olduğunu kanıtlamak için de kullanılabilir. Transkript bu durumlardan başka staj ve burs başvurularında yüksek lisans ve askerlik işlemlerinin yapılmasında kullanılabilen bir belge olma özelliği de gösterir.

Öğrenci İşlerinden Transkript Almak

Transkript belgesini almak isteyen öğrenciler genel olarak bu yöntemi kullanırlar. Bu yöntem kullanılarak transkript alabilmek için öğrenci kartı ile öğrenci işlerine müracaat edilmesi gerekir. Kimi üniversitelerde transkript talebi anında çözüme kavuşturulurken kimi üniversitelerde ise öğrenciler transkript talebi oluşturmak için öğrenci işlerinden randevu alırlar. Bu nedenle de acil işleri bulunan öğrencilerin bu durumu önceden bilip ona göre hareket etmeleri gerekir.

Üniversite Bilgi Sisteminden Transkript Almak

Transkript almada kullanılan ikinci yöntem üniversite bilgi sistemi üzerinden gerçekleşir. Her üniversitenin kendine ait bir bilgi sistemi vardır. Bu sisteme internet aracılığıyla bağlanarak transkript alınabilir. Ancak bu transkriptler genel olarak örnek şeklindedir ve damga ya da imza bulunmaz. Fakat bazı kurumların transkript belgesinde damga ve imza isterler. Bu nedenle öğrenci işlerinde çıkarılan transkript ilgili olan birimler tarafından damgalanmalı ve imzalanmalıdır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Transkript Almak

Günümüzde e-devlet sistemi birçok hizmette bulunuyor. Bu hizmetlerden biri de e-devlet aracılığıyla transkript alınabilmesidir. Şu an için sistem üzerinden sadece Ahmet Yesevi Üniversitesi transkript işlemleri yapılıyor. Ancak bu hizmetin ilerleyen dönemlerde de diğer üniversitelerde sağlanabilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu