Türkiye’de En İyi Meslekler 2023

en iyi meslekler

Türkiye’de en iyi meslekler hangileridir ve meslek seçimi konusunda nelere dikkat etmelisiniz tüm detayları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Meslek sahibi olmak her insan için büyük bir önem arz ediyor. Her insan istediği ve sevdiği iş alanında çalışıp o işe ait bir meslek yapmak ister. Mesleklerin bazıları geçmiş yıllarda popülerken bazı meslekler ise günümüzde popüler bir hal almaya başlamıştır. Aslında bir ya da birkaç mesleğin popüler olması tamamen o dönemde bulunan ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Bu nedenle her zaman aynı birkaç mesleğin popüler olması mümkün değildir. Ancak bazı meslek grupları günümüz şartlarına göre değişim ve gelişim gösterdiği için başkalaşıp değişerek daha uygun bir hale geliyor. Geçmişte popüler olan mesleklerle bugün popüler olan meslekler arasında oldukça fazla fark bulunuyor. Mesleklerin popülaritesini etkileyen bu farkın oluşmasında en büyük pay teknolojiye aittir.

Teknolojinin günümüz koşullarında her meslek dalı içerisinde bulunması ve aktif olarak gelişmesi geçmişte iyi olarak nitelendirilen ve popüler olan mesleklerin teknolojiye uygun bir şekilde var olması gerekiyor. Her zaman iyi olarak görülen birçok meslek bile teknolojik gelişmelerden faydalanıyor.

Her mesleğin kendine has özellikleri ve çalışma alanı olduğu için iyi ya da kötü şeklinde bir meslek değerlendirmesi yapmak doğru bir durum olmayacaktır. Ancak bazı meslekler gelir düzeyi, çalışma alanı, iş bulma kolaylığı ve saygınlığı açısından bakıldığı zaman pek çok kişi için iyi meslek olarak nitelendiriliyor.

Meslek Nedir?

Meslek bir insanın geçimini ve ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı yaptığı sürekli iştir. Bir kişinin hayatını devam ettirebilmesi için birtakım ihtiyaçlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu nedenle kişinin para kazanıp gelir sahibi olması gerekiyor. Bir kişinin kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılaması gerekiyor. İnsanlar, ileride istedikleri işi yapabilmek ve gelir elde edebilmek amacıyla bir meslek sahibi olmak istiyorlar. Her meslek grubu için akademik eğitim gerekli değildir.

Bu nedenle pek çok kişi alaylı olarak başladığı işte usta konumuna yükselebiliyor. Ancak bazı meslek grupları için hatta çoğu meslek için mutlaka akademik eğitim alınması gerekiyor. Bu nedenle pek çok kişi eğitim aldığı meslekte daha iyi bir konuma sahip olmak için çeşitli eğitimler almaya devam ediyor.

Türkiye’de En İyi Meslekler Nelerdir?

Mesleğin iyisi kötüsü olmaz gibi yaygın bir düşünce bulunuyor. Bu düşünce kısmen doğru olsa da her zamanın iyi meslekleri bulunuyor. Genel olarak bakıldığında iyi mesleklerin her zaman aynı meslek grupları arasında bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu meslek gruplarının da sürekli bir şekilde gelişmesi ve değişmesi gerekiyor. Her zaman sıklıkla duyduğunuz en iyi mesleklerden birkaçı şu şekildedir:

  • Tıp alanındaki meslekler
  • Hukuk ile ilgili meslekler
  • Yazılım mühendisliği
  • Bilgisayar mühendisliği
  • Genetik bilimci
  • Ziraat mühendisliği
  • Şef aşçı/pastacı
  • Öğretmenlikler
  • Uçak ve uzay mühendisliği

Bu meslekler geçmişte ve günümüzde oldukça tercih edilen ve oldukça fazla ihtiyaç bulunan mesleklerden sadece birkaçıdır.

Kendinize Uygun Olan En İyi Meslek Seçimi

Geçmiş yıllarda akademik olarak eğitim almış pek çok kişi, günümüzde oldukça iyi olarak görülen meslek dallarında kolaylıkla iş sahibi olabiliyordu. Ancak günümüzde oldukça iyi eğitime sahip pek çok kişinin iş bulamadığı ya da oldukça az meblağlarda çalışarak gelir elde etmeye çalıştığı görülüyor.

Pek çok meslek dalında bu durum hakim olduğu için artık gençler gelir düzeyi yüksek ve iş bulma kolaylığı olan bölümlerde eğitim alarak gelecek kaygısı yaşamak istemiyor.

Ancak kişinin sevdiği işi yapmasının kişiye verdiği mutluluk ve başarı oranı düşünüldüğünde herkesin sevdiği işi yapmasının daha doğru olacağı biliniyor. Eğer sizde kendinize ait mesleği bulmakta zorlanıyorsanız sevdiğiniz şeyleri keşfedip o alanda çalışan meslek gruplarını araştırmanız sizin en doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır.

En İyi Meslekler Neye Göre Belirlenir?

Her konuda olduğu gibi bu konuda da iyi ya da kötü olanı belirlemek için birtakım kriterler baz alınıyor. En iyi mesleklerin neler olduğu ve nasıl bir çalışma ortamına sahip olduğu konusunda pek çok farklı görüş ortaya atılsa da en doğru belirlemeyi istatistik kurumları ortaya koyuyor. Genel olarak en iyi ya da yapılabilir meslekler hakkında en doğru ve en net bilgiler alınarak bir veri oluşturuluyor. Bu veriler ışığında meslekler kendi aralarında bir sıralamaya sahip oluyor.

Mesleklere Teknolojinin Etkisi

Teknolojinin arttık yadsınamayacak bir durum da olduğunun neredeyse herkes farkındadır. Birçok mesleğin teknoloji yüzünden günümüzde yapılamadığı biliniyor. Bu nedenle günümüzde birçok meslek dalı teknolojinin kendilerine sunduğu yenilikleri takip ederek en iyi şekilde mesleklerini yerine getirmeye çalışıyor. Teknoloji sadece geçmişte var olan meslekler için geçerli değildir. Günümüzde var olan mesleklerde teknolojiden faydalanıyor. Pek çok gencin akademik anlamda eğitimini almak ve dünyanın her yerinde mesleğini icra edebilmek için seçtiği mesleklerin çoğu teknolojinin hayatımıza kattığı mesleklerdendir. Özellikle son yıllarda tercih edilen mesleklerin bilişim ve yazılım teknolojileri alanındaki meslekler olması da bu durumu doğrular niteliktedir.

İyi Meslek Sahibi Olmak Yeterli Mi?

Artık her alanda bilgi birikimi olan kişiler çalışma hayatında daha çok tercih ediliyor. Bir meslekte akademik anlamda eğitim almış olmanız ne yazık ki tek başına yeter ki bir durum değildir. Hangi mesleğe sahip olursanız olun mutlaka o meslek dalında bir konuda uzman olmanız gerekiyor. Aksi takdirde en iyi meslekler olarak nitelendirilen mesleklerden birine de sahip olsanız çalışma alanınız oldukça kısıtlı olacaktır.

Tüm bu durumları dikkate alarak en iyi ve doğru şekilde meslek seçimi yapmalısınız. Tüm iyi meslek alanındaki meslekler, sizden tecrübe isteyecektir. Bu yüzden deneyim sahibi olmak için ilgili işlerde çalışın. Ayrıca sertifika ve yabancı dil alanlarında devamlı gelişim gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu