TYP Nedir? TYP Numarası Nasıl Alınır?

typ nedir

TYP nedir, TYP numarası nasıl alınır, nereden alınır şeklinde merak ettikleriniz için bu sayfamızdan yardım alabilirsiniz. Devlet, toplum yararına istihdamı desteklemek amacı ile sosyal toplum kuruluşları ve özel sektör yardımı ile belli düzeyde plan ve programlar yürütmektedir. Türkiye’de işsizliği gidermek adına yapmış olduğu işlemler ile İŞKUR dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle işsiz olan kesimin bu duruma daha fazla alışmamaları için işsizlere iş bulabilmek ve geçici şekilde de olsa gelir elde etmesini sağlamak başlatılmış olan Toplum Yararına Program bulunmaktadır.

Bu özel program ile işsizliğin önüne geçmek planlanmaktadır. İşsizlik seviyesinin aşırı şekilde yükseldiği dönemlerde toplum yararı düşünülerek TYP devreye girmektedir. Programın en önemli amaçlarından biri işsiz olan kimselerin iş bulmasını sağlamak, disiplin, belirli bir alışkanlık kazanılması, çalışma temposunda herhangi bir verim kaybetmemek amaçlanır.

Özellikle işsizler için gelir kaynağı sağlayan Toplum Yararına Program gün geçtikçe hızlı bir biçimde büyüme göstermektedir. Toplum Yararına Program ile işsiz kişiler iş bulabilir hale gelmiş ve herhangi bir uzmanlığı olmayan kişilerinde geçici şekilde istihdam edilmesi sağlanmıştır. TYP aynı zamanda ülke dışında da oldukça fazla ses getirmektedir.

TYP Numarası Nasıl Nereden Alınır?

typ numarası nasıl alınır

Toplum Yararına Program için başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde TYP numaranız çıkacaktır. Bu numarayı İŞKUR sitesine gerekli bölüme girerek size ait iş olanakları karşınıza çıkacaktır.

TYP Uygulama Alanı Nelerdir?

İşsizlik ile mücadele oldukça etkin bir program olan TYP’nin uygulanmış olduğu bazı alanlar bulunur. Bu alanlar kişiler için oldukça merak konusudur. TYP uygulama alanları şunlardır:

 • Ağaçlandırma alanları
 • Kamusal altyapı
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okulların çevre düzenlemeleri
 • Vadi ve dere düzenlemesi
 • Erozyonu engelleme çalışmaları
 • Park düzen çalışmaları
 • Restorasyon çalışmaları
 • Tarihi düzen korunması ve bakımı
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların temizlik, bakım ve onarım işleri

Saymış olduğumuz işlerin hepsi Toplum Yararına Program adı altında işsiz olan kişilerin sürekli ya da geçici bir şekilde istihdamını sağlamak amacı ile oluşturulmuş iş seçenekleridir.

İlgili: Sosyal çalışmacı nedir ne iş yapar

TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

TYP’den yararlanmak isteyen milyonlarca kişi başvuru şartlarının ne olduğunu merak etmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Adayın Türkiye İş Kurumu üzerinde kayıtlı olması ve işsiz olması gerekir.
 • Adayın 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
 • Adayın malul aylığı, emekli maaşı veya herhangi bir geliri olmaması gerekmektedir.

Ayrıca en önemli şartlarından biri ise iş başvurusu yapacak olan adayın öğrenci olmaması gerekmektedir. Yani hem Açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrenciler hem de normal şekilde üniversite okuyan kişiler bu programdan muaf tutulmaktadır. TYP hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

TYP Başvuru Nasıl ve Nereden Yapılır?

Program açısından bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri başvurunun nereden yapılması gerektiğidir. Toplum Yararına Programın başvuruları direkt olarak internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İŞKUR sitesine girerek gerekli bilgileriniz yardımı le kolay bir şekilde TYP başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sonrası ise başvuru yapanlarının hepsinin arasından noter aracılığı ile bir kura çekimi yapılır ve kura da çıkan kişiler 9 ay kadar çalışma fırsatı yakalarlar. 9 aylık sürenin dolması ile birlikte işinize son verilir ve tekrar başvuru yapmanız gerekir.

TYP başvurusu için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu