Unicef Nedir, Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

unicef nedir

Unicef nedir, ne iş yapar ve görevleri nelerdir gibi merak edilenleri bu sayfamızdan cevaplıyoruz. Unicef dünyada öncü çocuk hakları savunucusu kurumdur. UNICEF diğer adıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ilk olarak 1946 yılında Çocuklara Acil Yardım ismiyle kurulmuştur. Genel merkezi ABD’nin New York şehridir. 1953 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından bu kurumun sadece acil durumlarla kalmayıp;

  • Çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması,
  • Çocuk haklarının korunmasına yönelik çalışmalar yapılması,
  • Çocukların uzun zamanlı geleceklerine katkı sağlamasına

karar verildi. Uzun bir süre çocuk sağlığı konusunda çalışıldıktan sonra 1961 yılında eğitimi de kapsamı içine almıştır.

Unicef Küresel Anlamda Görevleri Nelerdir?

  • Öncelik bebeklerin hayatta kalması,
  • Çocukların sağlık bakımları,
  • Çocukların duygusal, bilişsel gelişimlerini desteklemek, desteklemek için uygun ortam hazırlamak,
  • Kendileri ile birlikte halkları seferber edip, çocuklar için güvenilir ortamlar oluşturmak ve istismardan korumak.
  • Doğal afetlere uğrayan çocuklara yardım etmek,
  • Kalıcı salgın hastalıklardan korunmasını sağlamak,
  • Çocukları özgüvenli olarak topluma kazandırmak, gibi birçok konuda çocuklara destek amaçlı kurulmuş olan kurumun bu zamana kadar çok fazla yararı olmuştur.

Ayrımcılık gözetmeden her türlü işbirliğine açık olan kuruluş, en acil durumdaki çocukların yardımına koşmaktadır.

Unicef Kurumu Yardım Kaynaklarını Nasıl Sağlar?

Kurum bağış sistemiyle kaynak sağlamaktadır. Örneğin; Bireysel düzenli bağışlar, tek seferlik yapılacağı gibi düzenli olarak yapmakta mümkündür. Hatta düzenli bağışların çocuklara katkısı daha fazla olmaktadır.

Düzenli bağışlarda bir çocuğun büyürken gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayıp topluma kazandırabilirsiniz. Tek seferlik bağışlar acil durumlarda telefonla, online ya da SMS ile yapabilir. Kurumsal bağışlar, firmalara Unicef ile bağlantıya geçerek bir veya birkaç çocuğun büyürken gereksinim duyduğu ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Türkiye’deki Unicef Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

Unicef Türkiye‘nin, çocuk haklarını desteklemek için bireylerden ve firmalardan fon toplayabilmek için Milli Komite’nin yanında, çocuk haklarıyla ilgili iş birliği yapmak amacıyla ülkemizde ofisi bulunuyor. Birçok bakanlıkla çalışarak yardım işlerini yürütür. Bu bakanlıklar; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, adalet bakanlığı, sosyal hizmetler, devlet planlama teşkilatı ve çocuk esirgeme kurumu gibi pek çok kurum ile işi birliği yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu