Üniversitede Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

ders kaydı yapılmazsa ne olur

Üniversitede ders kaydı yapılmazsa ne olur, ders kaydı yapmayı unuttum ne yapmalıyım gibi sorularınızın cevabını bu yazımızdan bulabilirsiniz. Üniversiteler en temelde YÖK’e bağlıdır fakat içeride aldıkları kararlar üniversiteyi bağlar. Bu nedenle her üniversite, kayıt ve sömestr tarihlerini kendisi belirlerler. Ayrıca ders kayıt tarihleri de üniversite yönetimi tarafından belirlenir. Bu tarih kimi zaman 1 kimi zaman ise 2 hafta arasındadır. Her üniversitenin akademik takvimi farklılık gösterir.

Ders Kayıtlarında Önemli Olan Noktalar Nelerdir?

Öğrencilerin sıklıkla sorduğu üniversite ders seçimi yapılmazsa ne olur sorusunun cevabı biraz karışıktır. Çünkü temelde her üniversite kendine ait kurallara sahiptir. Bu nedenle temel olarak uyulması gereken adımlar bulunuyor. Ders kayıtları sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise şunlardır:

  • Ders kayıtlarının başlangıç ve bitiş tarihini unutmayın,
  • Ders kaydı gecikirse ekle ve çıkar haftasını kontrol edin,
  • Olası bir sorunda danışman hocanız ile görüşün,
  • Danışman hocanız ile koordineli olarak dersleri seçin.

Bu adımlar oldukça önemlidir. Ders seçimleri sırasında danışman hocanız ile koordineli olarak hareket etmeniz sizlere artı bir avantaj sağlayacaktır.

Ders Kayıt Tarihini Unutmayın

Ders kayıt tarihleri her üniversitede değişiktir. Bu nedenle farklı bir üniversitenin ders kayıt tarihine göre plan yapmamanız gerekir. Ders kayıt tarihleri genelde üniversitenin web sayfasında yayımlanır. Ortalama olarak iki hafta öncesinde bu ilanlar sitede duyurular kısmında yer almaya başlar.

Ekle ve Çıkar Haftasını Bekleyin

Ders kayıtlarını kaçırdığınıza kesinlikle endişelenmeyin. Neredeyse tüm üniversiteler ekle ve çıkar haftasına sahiptir. Ders kayıtlarını kaçırmış olan öğrencilerin tekrardan ders seçmesi için sistemin açıldığı bu tarihte ders seçimleri yapılabilir. Ders kaydını kaçırmış olmanız endişelenmenize sebep olmasın. Bu haftada ders seçme hakkınız bulunuyor.

Danışmanınız İle Görüşün

Ders kayıt işlemini kaçırmış öğrencilerin hemen danışman hocaları ile iletişim kurması gereklidir. Danışman hocalarının diğer tüm birimleri numarasını biliyor olması sizlere avantaj sağlar. İster danışmanınıza mail atabilir isterseniz de kendi numaranız üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Yönetime Dilekçe Verebilirsiniz

Olası bir sıkıntı doğduğunda ve ekle çıkar haftasını kaçırmış olduğunuzda danışmanınız ile mutlaka iletişim kurunuz. Hocanıza ulaşamıyorsanız, öğrenci işleriyle görüşmeyi deneyin. Ayrıca konuyla ilgili bölüm başkanlığına veya rektörlüğe hitaben bir dilekçe yazabilirsiniz. Tüm söylediklerimizi denemeniz sorununuzu çözmeye yetecektir. Son olarak belirtelim ki ders seçimi yapmayı unutmak kesinlikle üniversiteden atılma sebebi değildir. Bu yazımızda üniversitede ders kaydı yapılmazsa ne olur sorusuna cevap bulmuş oluyorsunuz. Sizin de bu konuyla ilgili tecrübelerinizi yorum bölümünden iletmenizi isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu