Uzaktan Eğitim Nedir? Ne İşe Yarar?

uzaktan eğitim nedir

Uzaktan eğitim nedir, ne işe yarar, özellikleri avantajları ve kimler için uygun gibi konularında bu yazımızdan bilgiler aktaracağız. Gelişen ve değişen yaşam koşulları pek çok alanda hızlı olmayı gerektirmektedir. Zamanın bu kadar kısıtlı ve üstlenilen görevlerin bu kadar fazla olması çeşitli konularda hızlı hareket etmeyi zorunlu kılmaktadır. Yemek, ulaşım, alışveriş ve daha birçok konu hızlı bir şekilde yerine getirilmesi gereken ihtiyaçlar olmuştur.

Bu konuların içinde en göze çarpan alan ise eğitim olmaktadır. Artık gelişen teknolojinin sunduğunu bir olanak sayesinde eğitim alanında da hız ve çabukluk önem kazanmıştır. Yüz yüze eğitimin ortaya çıkarttığı dezavantajlı noktaların yanında yeni bir konu olan uzaktan eğitim pek çok açıdan dikkat çekecek yeniliklere sahiptir.

Uzaktan Eğitim İçeriği Nedir?

Uzaktan eğitim teknolojik gelişmeler aracılığıyla tamamen sanal ortamda sunulan eğitim ve öğretim hizmetidir. Tamamen zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde bu eğitim sunulmaktadır. Bilgisayar teknolojisi aracılığı ile canlı, görüntülü ve sesli bir şekilde ders anlatımları gerçekleştirilir.

Mekandan bağımsız olarak istenilen her yerde bu dersler takip edilebilir. Ayrıca zaman kısıtlaması yoktur. Müsaitlik durumuna göre öğrenci canlı veya kayıt altına alınmış olan dersleri günün her saati takip etme olanağı sağlamış olur. Katılımcı istediği her an bu kayıtlı olan dersleri tekrardan inceleme fırsatı yakalar.

Bu sayede konu veya ders kaçırma gibi olumsuzluklar söz konusu olmaz. Çağdaş, akılcı, yenilikçi ve teknolojik anlamda gelişim gösteren eğitim uzaktan eğitim faaliyeti ile oldukça farklı boyutlara taşınmış durumdadır.

Uzaktan Eğitimin Özellikleri

Öncelikle hızlı ve yoğun geçen yaşam koşullarına uyum sağlamak adına uzaktan eğitim zamandan tasarruf sağlayacak niteliklere sahiptir. Gün içinde veya herhangi bir boş zamanınızda geçmiş konuların tekrarı, yeni konuların takibi veya canlı ders izleme olanakları ile vakit kaybı yaşamadan tüm işlerinizi halledebilirsin.

Ayrıca ders almak için mekan değişikliği yapmanıza ve herhangi bir sınıf ortamında bulunmanız gerek yoktur. Bu sayede iş veya yaşam içindeki görevlerini yerine getirirken istediğiniz eğitimi kolaylıkla alma fırsatı yakalamış olursunuz. Uzaktan eğitim maliyet açısından da örgün eğitime oranla daha avantajlıdır. Bunun sebebi örgün eğitim için gideceğiniz şehirde konaklama, ulaşım, yeme ve içme gibi çeşitli giderlerini olmaktadır.

Ancak uzaktan eğitim tüm bu masraflardan uzak bir eğitim imkanı sunmaktadır. Bulunduğunuz yerde bilgisayar başında istediğiniz zaman dersleri takip edebilir ve eğitim öğretime devam edebilirsiniz. Tüm bu özellikleri sayesinde birçok kişinin tercih ettiği uzaktan eğitim yenilikçi ve modern eğitim içeriği sayesinde oldukça avantajlı noktalara sahiptir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Sahip olduğu özellikler bakımından örgün eğitime oranla daha fazla dikkat çekmektedir. Yaşam standartlarındaki değişim ve teknolojinin yaratmış olduğu hız eğitim alanına da entegre olmuş durumdadır. Uzaktan eğitimin bu kadar çok tercih edilir olmasında ise eğitim içeriğinin sahip olduğu avantajlar etkilidir. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Öğrenci merkezli eğitim içeriği sunulması
  • Eğitimde fırsat eşitliğinin altının çizilmesi
  • Geniş bir öğrenci kitlesine eğitim imkanı tanınması
  • Zaman ve mekandan bağımsız eğitimin sunulabilmesi
  • Coğrafi engellerin yok edilerek herkese eğitim imkanı tanınması
  • Geniş imkanlar ile ders işlenmesi olanağını tanınması
  • 7 gün 24 saat eğitim alabilme imkanının sağlanması
  • Özel durumlar nedeniyle örgün eğitim alamayan kişilerin eğitimlerini tamamlama fırsatı sağlaması
  • Hızlı ve kolay bir şekilde bilgiye ulaşma imkanının tanınması

Bu ve bunun gibi birçok avantajı olan uzaktan eğitim sayesinde eğitim almak artık kolay hale gelmektedir. Mekandan ve zamandan bağımsız olarak sunulan uzaktan eğitim imkanı sayesinde internet bağlantısının olduğu her yerden katılımcılar bu hizmeti alabilirler. Bu sayede hayat içinde eğitim alanına giden süreçte çıkan engeller ortadan kaldırılmış olur.

Uzaktan Eğitim En Çok Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Bu eğitim herkes için uygun bir yapıdadır. Ancak en çok tercih eden kesim örgün eğitim sürecinde bir takım özel sorunlar nedeniyle eğitim alamayan kişiler tarafından tercih görmektedir. Çünkü uzaktan eğitim ile birlikte örgün eğitime engel olacak birçok dezavantajlı alan ortadan kaldırılmaktadır.

Maliyetin düşük olması, ulaşım ve konaklama sorununun olmaması, bedensel engelin sorun oluşturmaması, iş hayatı veya yaşam koşulları içinde başka sorumluluklara engel oluşturmaması uzaktan eğitimden yararlanacak olan kişilerin dikkatini çekmektedir. Bir takım sorunlar ve problemli konular nedeniyle örgün eğitimde yer alamayan kişiler uzaktan eğitimi tercih ederek eğitim hayatlarına katkı sağlamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu