Vat Number Nedir? Vat No Nasıl Alınır Öğrenilir?

vat number

Vat number nedir, nasıl geri alınır şeklindeki konulara bu yazımızdan cevap vereceğiz. Ülkemizde son günlerde en merak cezbeden konuların ön sıralarında vat numarası gelmektedir. Vat numarası halk arasında vat number olarak da ifade edilmektedir. Bilhassa da ülke sınırları dışında ticaret yapan bireylerin karşısına yoğun olarak bu numara çıkmaktadır.

Vat Number Nedir?

Vat numarası, “Value Added Tax” tabirinin kısaltılmış versiyonudur. Bu tabirin dilimizdeki karşılığı ise “Katma Değerler Vergisi” olmaktadır. Ülkemizin vergi sisteminde KDV şeklinde de ifadesini görmekteyiz. Avrupa Birliği dahilinde geçerli olan vergi hukukunda her bir ülkenin sahip olduğu KDV kimlik numarası vardır. Ülkemiz, henüz Avrupa Birliği üyesi olmamakla beraber, KDV kimlik numarası “TR” olacak şekilde belirlenmiştir. VAT, bir diğer ifadesiyle KDV ile alakalı ilk işlemler 1954 senesinde Fransa’da uygulamaya konulmuştur. Ülkenin kendi vatandaşlarından almış olduğu bu vergiyi öğrenen başka ülkeler de mühim bir ek gelir sayılan KDV’yi kendi devletlerinde uygulamaya başlamışlardır.

Vat Numarası Ne Anlama Gelir?

Bir anlamda VAT numarasının tüketim vergisi tabirine karşılık geldiğini söylemek de en nihayetinde mümkündür. Sonuç olarak vergisini ödeyen bireyler söz konusu malı üreten değil tüketen bireylerdir. Ülkemizde neredeyse her alanda vergiler Avrupa ülkelerine oranla son derece yüksektir. Vatandaşlar da öncelikli olarak KDV olmak şartıyla yüksek oranlı vergilere alışmış durumdadır.

Vat Numarası Nasıl Geri Alınır?

Vat numarası hususunda sorusu olan, problem yaşayan şahısların ilk olarak tecrübeli bir muhasebeciyle irtibata geçmesi tavsiye edilmektedir. VAT numarasını geri almak adına muhasebeciden bu konuda yardım talep edilmesi yararlı olacaktır. Uluslararası alanda gerçekleştirilen bu işlemler neden önemlidir?

  •  VAT numarası genel itibariyle AB’de faaliyette olan firmalar tarafından istenmekte ve kullanılmaktadır.
  •  En fazla AB çerçevesinde faaliyette olan bir şirket sizden birtakım evrakların doldurulmasını ister.
  •  Bu evrak kapsamında VAT numarasının da yer alması istenir. Evraklar tamamlandıktan ve gönderildikten sonra kayıt işlemi bitmiş olur. KDV geri iadesini izleyecek kişiye veyahut firmaya gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu