Vatandaşlık Numarası TC Kimlik No Nedir? Neye Göre Veriliyor?

vatandaşlık numarası nedir

Vatandaşlık numarası yani diğer adıyla TC Kimlik Numarası, nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından uzun yıllar yürütülen mernis uygulamasının hayata geçirilmesi ile hayatımızda yer edinmeye başladı. TC kimlik no her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunması zorunlu olan bir numaradır. 22 Ekim 2000 tarihinde her Türkiye vatandaşına için tek bir Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verilmesine karar verilerek uygulamaya geçilmiştir.

TC Kimlik No Ne İşe Yarar?

TC kimlik no uygulamasının pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar arasında;

  • Vatandaşlar arasında isim benzerliğinden (ad ve soyadı) dolayı ortaya çıkan sorunların ve karışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Bireyin kimlik tespiti hızlı bir şekilde yapılabilir.
  • Bireyin doğumundan itibaren hayatı boyunca gerçekleştirmiş olduğu tüm işlemlerinin tek bir ortak numara ile yürütülmesi sağlanır.
  • Kamu kuruluşları arasında kişinin bilgi alışverişi kolaylaştırılmış olur.
  • Vatandaşa pek çok alanda daha hızlı ve güvenli hizmet verilmesini sağlar.

TC kimlik no sayesinde kişi tek bir numara üzerinden tüm kamu ve devlet kurumlarında işlem yapabilir. Kişinin kendini ifade eden numarası hayatının her yerinde karşısına çıkar. TC kimlik kartının korunması ve saklanması kişinin güvenliği açısından önemlidir.

TC Kimlik No Özellikleri Neler?

TC Kimlik No her zaman için 11 haneden oluşan ve sadece Türkiye vatandaşlarına verilmekte olan tamamen kişiye özgü bir numaradır. TC kimlik no belirli birkaç bir özelliğe sahiptir. TC kimlik no içerisindeki ilk 10 rakamının toplamının birler basamağı, her zaman 11. rakamı vermek zorundadır. Bu algoritma sayesinde yaklaşık 900 milyon kadar geçerli TC kimlik numarası üretmek mümkündür.

Aynı zamanda TC kimlik no içerisindeki 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı, 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamını verir. Bir benzer şekilde; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı ise 11. rakamı verir.

TC Kimlik No Neye Göre Verilir?

Vatandaşa verilen TC kimlik numarası her zaman belirlenen özelliklere sahip olmak zorundadır. Yukarıda verilen hesaplamaları sağlamayan TC kimlik numaraları geçerli sayılmaz. TC kimlik no kişiye verilirken herhangi bir özel işlem uygulanmaz. Tamamen rastgele olarak sistem tarafından vatandaşa ait TC kimlik no verilir. Özel olarak TC kimlik no almak ülkemizde mümkün değildir.

TC Kimlik No Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşlar TC kimlik kartlarını kaybetmelerinden ve TC kimlik numaralarını ezbere bilmediklerinden dolayı TC kimlik numaralarını öğrenmek durumda kalabiliyorlar. Bun gibi durumları yaşamamak için mutlaka TC kimlik no ezberlenmelidir. Ancak yine de TC kimlik numarasını bulmak oldukça pratik.

İnternet üzerinden nvi.gov.tr sitesine giriş yaparak orada bulunan formu dolmak TC kimlik numaranızı bulmanız için yeterli oluyor. Ancak tabi ki formda sorulan sorulara doğru ve eksiksiz bilgi girmeniz şart. Bu konuyla ilgili ad soyad ile tc kimlik no sorgulama sayfamıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu