Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2023

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Vergi Müfettiş Yardımcıları, gider mevzuatı kapsamında vergi incelemelerine gerçekleştirmek ve verilen görevleri yerine getirmek üzere görevlendirilir. İhtiyaç durumuna göre açılan sınavlar ile vergi müfettişi olarak yetiştirmek üzere Vergi Müfettiş Yardımcısı alınmaktadır.

Maliye Bakanlığı’nda 4 adet Vergi Denetim birimi bulunmaktadır. Bunlar vergi denetmenleri, hesap uzmanları, maliye müfettişleri ve gelirler kontrolörleri olarak adlandırılır. Bunların hepsi vergi müfettişi unvanıyla Vergi Denetim Kurulu bünyesinde toplanmıştır. 657 Devlet Memurları Kanununa tabi olduklarından vergi müfettiş yardımcısı maaşları devlet tarafından ödenmektedir.

Vergi Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

Kurum bünyesinde Vergi Müfettiş Yardımcısı ihtiyacı olduğunda personel alımı için giriş sınavı açılır. Açılan sınavda başarılı olanlar kurum tarafından özel eğitim veya temel eğitim görürler. Eğitimler bittikten sonra tekrar bir sınav yapılır. Sınavda alınan sonuçlara göre görev yapılacak Grup başkanlıkları belirlenir. Bu aşamadan sonra Vergi müfettiş yardımcısı maaşlarını almaya başlarlar.

Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Günümüz itibariyle en düşük vergi müfettiş yardımcısı maaşları çocuksuz ve bekar olan bir vergi müfettiş yardımcısı için 5000 Türk Lirası’ndan başlayarak kıdem ve dereceye göre 6000 Türk Lirası’nın üzerine çıkmaktadır. Bu ücrete yabancı dil tazminatı dahil değildir. 1. derece vergi müfettişleri 3600 ek gösterge, 2000 makam tazminatı ve 8000 görev tazminatı göstergesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu