Veri Analisti Nedir? Görev Tanımı ve Nerede Çalışır?

veri analisti nedir görev tanımı

Son yılların en çok istihdamı sağlanan mesleklerinden biri olan veri analistliği, günümüzde birçok iş sektöründe yer alması nedeni ile birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Farklı bilim dallarının birleşimi sonucu ortaya çıkan ve verilerin analitik bir dille okunmasını gerektiren veri analistliği nedir, ne iş yapmaktadır?

Veri Analisti Nedir?

Veri analistleri, günümüzde devlet veya özel kurum, şirketlerde belirli konular için toplanan verileri bilgisayar yardımı ile birlikte analizini gerçekleştirip yorumlayan, ve yorumlanan verileri şirket verilerine yardımcı olabilmesi için ilgili bölümlere raporlayan kişilerin yerine getirdiği mesleğe verilen isimdir. İstatistik dilinden anlama, bu verileri yorumlayabilme ve ilgili şirket verilerinin doğru bir teknik ile analiz edilebilme gibi işlemleri gerçekleştiren veri analistleri, günümüzde en çok iş koluna sahip meslekler arasında bulunur.

Veri Analistleri Ne İş Yapar?

Veri analistleri, günümüzde birçok farklı şirket veya firma tarafından, kurum analizlerini yaptırabilmek amacı ile çalıştırılmaktadırlar. Özellikle analiz boyutunda birçok görevi yerine getiren veri analistlerinin yaptığı işler, bir şirket veya firma için en önemli departmanlardan birinin iş kolunu oluşturmaktadır. Analiz yeteneği yüksek ve tercihen bu bölüm ile ilgili bir mezuniyete sahip veri analistleri, herhangi bir kurum veya şirket için oldukça avantajlı verilerin analizini gerçekleştirerek uzun vadede birçok fayda sağlamaktadır.

Veri Analisti Görev Tanımı

Veri analistleri, günümüzde birçok firma tarafından görev almak ile birlikte, oldukça önemli bir departmanda iş gücü üreterek firma ve şirketlerin yararına önemli analiz sonuçları üretir. Veri analistlerinin görevleri arasında şunlar bulunur;

    • Şirket veya firma verilerinin analiz edilmesi.
    • Toplanan verilerin ölçüm yöntemi belirlenmesi.
    • Şirket veya firmaya ayıt mali kayıt geçmişini tespit etmek.
  • Hızlı ve entegre analizler gerçekleştirmek.
  • Şirket veya firmada boşalan iş ihtiyaçlarını tespit etmek.

Bu görevler sonunda, şirket veya firma veri analistlerinin bir kurum adına oldukça yararlı görevlerde yer aldığını görebilirsiniz.

Veri Analistleri Nerede Çalışır?

Veri analistleri, günümüzde en çok iş istihdamına sahip meslekler arasında bulunmaktadır. Tercihen veri analistliği hakkında bir diploma sahibi kişiler; belediye, il veya ilçe müdürlükleri gibi devlet kurumlarında, aynı zamanda birçok özel firma veya şirkette de görev alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu