Vhki Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

vhki nedir

Vhki kısaltmasının açılımı “Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni”, yaptığı iş ise bilgisayardaki verileri kontrol etmektir. Bu açıklamayı duyduğunuzda neden masa başı görevlisi teriminin kullanılmadığını merak edebilirsiniz. Aslına bakıldığında bu soru gerçekten çok normaldir çünkü masa başında yapılan bir görevle Veri Hazırlama Kontrol İşletmeninin yaptığı görevin hiçbir farkı yoktur.

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeninin Yaptıkları

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni yani “VHKİ” bir memuriyet unvanıdır. Bu unvana sahip olan memurlar en kıdemli memur statüsüne sahiptir. VHKİ memurlarının;

  • Bilgisayara girilmesi gereken tüm bilgileri bilgisayara veri olarak kaydetmesi,
  • Bilgisayardan yazılması gereken tüm müzekkereleri yazarak çıktısını hazırlaması,
  • Bu evrakları üst rütbeli ya da üst amirlerine imzaya çıkarması,
  • Gelen evrakları imza karşılığında teslim alması, deftere kaydetmesi, üstlerine iletmesi,
  • Giden evrakları hazırlayarak teslim etmesi, deftere kaydetmesi,
  • Haftalık, aylık ve yıllık raporları hazırlamasıgörevleri arasında bulunur.

Bu anlatımla zor gibi görünmesine rağmen, Vhki kadrosuna sahip olan memurların her zaman en rahat memur pozisyonunda değerlendirildiği de ekstra bir detaydır.

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Nasıl Olunur?

Bu kadroyu alabilmek için kurumlar tarafından açılan sınavlara girmek gereklidir. Başvuru yapılacak pozisyon VHKİ pozisyonudur. Üniversitelerin ilgili alanlarına göre 4 yıllık bir üniversite bitirmiş olmak bu kadroya başvurmanın temel şartıdır. Eğer üniversite mezunu olmanız ve kurumca belirlenen diğer şartları taşımanız durumunda bu sınava girerek VHKİ olabilirsiniz.

Başka Bir Pozisyonda Olanlar VHKİ Olabilir Mi?

Görevde olan ve YHS kadrosunda olan personelin de VHKİ kadrosuna geçme hakkı bulunur. Her kurum belirli bir dönemde personeli arasında kadro değişikliği sınavı yapma hakkına sahiptir. Bu sınava girmek için şartları uygun olan memurlar, sınavda başarılı oldukları takdirde VHKİ olabilirler.

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeninin maaşı, derece ve kademeye göre değişiklik gösterir. Bu durumu şöyle açıklamak gerekirse, en kıdemli yardımcı hizmet personelinin aldığı maaş ile yeni atanmış bir VHKİ’nin maaşı neredeyse eşittir. Bu yıl vhki maaşları 3.700,00 TL – 4.300,00 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu