Web Programcısı Nedir? Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışabilir?

web programcısı nedir

Bilgisayar ve internet üzerine eğitim alan kişiler arasında web programcıları bulunur. Bu alan üzerinde ilerlemek isteyenler web programcısı hakkındaki bilgileri merak ederler.

Web Programcısı Nedir?

Web programcısı firmalara veya kurumlara ait internet sitelerinin hazırlanmasını sağlayan kişidir. Web programcıları tasarımdan uygulama aşamasına kadar sitelerin tüm işlemleriyle ilgilenirler. Ayrıca çalıştıkları kurum ya da firmanın internet sitesi dışında sosyal medya ya da diğer platformlarında varlık sürdürmelerini sağlayan kişidir.

Web Programcısı Ne İş yapar? Web Programcısının Görevleri Nelerdir?

Günümüzde web programcısı olan kişiler internet siteleri ve uygulamaları üzerine çalışmalar yapan kişilerdir. Yeni bir sitenin hazırlanması ya da hazır bir sitenin kullanıcı odaklı olmasının sağlanması programcıların görevidir. Ayrıca hazırlanan siteye içeriklerin yüklenmesi, tasarımının yapılması ve çeşitli güncellemeleri de web programcılarının yapması gereken işlerdendir.

Web dünyasındaki gelişmeleri takip ederek bu gelişmelerin sitede ya da uygulamalarda kullanılmasını sağlamakta programcının görevleri arasındadır. Web programcıları bu görevleri yerine getirirken farklı yazılım ve programlama dillerini kullanırlar. Bu kişilerin kullandıkları programlar arasında html, flash, javascript, Microsoft Office, AdobePhotoshopve css programları yer alır.

Web Programcısı Nerelerde Çalışabilir?

Web programcısı olarak eğitim almış ya da kendini geliştirmiş olan kişiler genel olarak ofis ortamında çalışırlar. Bu kişilerin çalışabilecekleri sektörler oldukça fazladır. İnternet dünyası sürekli gelişme yaşadığı için farklı sektörlerde web sitelerini veya programlarını hazırlayacak kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bu kişiler özel sektörler dışında kamu personeli olarak da çalışmalar yaparak web dünyasının çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Web Programcısının Sahip Olması Gereken Nitelikler

İş dünyasında web programcısı olarak çalıştırılacak kişilerin işlerini web dünyasına uygun bir şekilde gerçekleştirebilmesi ve başarılı olması için bazı niteliklere sahip olması gerekir. Web programcılarında aranan ve sahip olunması gereken nitelikler arasında şunlar yer alır;

  • İngilizce bilmek
  • Web dünyasına meraklı olmak ve güncellemeleri takip etmek
  • Takım halinde çalışmaya yatkın olmak
  • Yazılım programlarını iyi şekilde kullanabiliyor olmak
  • Çalıştığı sektördeki yeniliklere açık olmak

Bu özellikler web programcısı arayan kişilerin tercih ettikleri en önemli özelliklerdir. Ayrıca programcıların çalışacakları sektörlere bağlı olarak farklı özelliklere sahip olmaları da istenebilmektedir.

Web Programcısının Alması Gereken Eğitimler

Web programcısı olarak çalışmak isteyenlerin web dünyasında başarılı olmaları için almaları gereken eğitimler vardır. Bu eğitimler lise veya üniversitede alınabilen bilgisayar programcılığı ya da web programcılığı eğitimleridir. Bunun dışında kişiler örgün eğitim yollarını tercih etmeden gerekli araştırmalar ve düzenli çalışmalarla kendilerini internet ortamındaki bilgilerle geliştirebilirler. Böylece de meslekte ilerleyerek internet siteleri ve uygulamaları yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu