Yanlış Hatalı Park Cezası Ne Kadar 2023

yanlış hatalı park cezası ne kadar

Trafik düzeni ve güvenliğinin zafiyete uğramaması için hatalı park eden araç sahiplerine park cezası uygulanmaktadır. Park cezası tutarları her geçen yıl artış göstermektedir. Bu cezai işleme tabii tutulmamak için park etmenin yasak olduğu alanları bilmek ve bu alanlara araç park etmemek gerekir. Peki, park etmenin yasak olduğu yerler nelerdir? Hatalı park cezası ne kadardır? İşte detaylar;

Park Etmenin Yasak Olduğu Yerler Nelerdir?

Park etmenin yasak olduğu yerlere araç park etmek bir trafik ihlalidir ve çeşitli cezai yaptırımlar gerektirir. Cezai işleme tabii tutulan hatalı park alanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Taşıt yolu üzerine park etmek
  • Yaya geçitlerine ve durak önlerine park etmek
  • İş yerlerinin giriş ve çıkışlarını engelleyecek şekilde park etmek
  • Park yasağının trafik levhalarıyla belirtildiği alanlara park etmek
  • Engelli park alanı gibi kurala tabi alanlara park etmek
  • Okul, hastane vb. yerlerin giriş ve çıkış noktalarının 5 metre yakınına park etmek
  • Belirli bir kişi ya da kuruma tahsis edilmiş alana park etmek
  • Park kuralına uygun bir şekilde park etmiş bir aracın çıkışını engelleyecek şekilde park etmek

Trafiğin düzenini ve güvenliğini engelleyecek şekilde park eden bir araç çekici ile çekilebilir. Bulunduğu noktadan çekici ile alınan araçlar belirlenmiş bir otoparka götürülür. Bu durumda ceza alan şahsın çekici ve otopark masrafını da karşılaması gerekir. Bazı durumlarda ise hatalı park cezası fotoğraflama yöntemiyle yazılır ve araç bulunduğu yerden alınmaz.

Hatalı Park Cezası Ne Kadar 2020

Gün geçtikçe artan otomobil kullanımı beraberinde trafik kurallarının ihlalini de getiriyor. Trafik kurallarının ihlal edilmesi kazalara neden olabiliyor. Bu sebepten dolayı her sene daha caydırıcı cezai işlemler uygulanıyor. 2020 yılında hatalı park etmenin cezası 132 TL’dir. Eğer aracınız otoparka çekilmişse, otopark masrafını ve çekici masrafını da ödemeniz gerekir. Hatalı park yüzünden alacağınız ceza puanı ise park ettiğiniz yere göre değişir.

İlgili: Hız sınırı cezaları ne kadar

Park Cezası Nasıl Sorgulanır?

Park cezası sorgulamak için e-devlet sistemine girilir. Sisteme girdikten sonra, “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sayfası ile aracınıza yazılan park cezasını öğrenebilirsiniz. Trafik ihlallerinin tespitinden sonra yazılan ceza, kişinin kayıtlı olduğu adrese 15 ila 30 gün içerisinde tebliğ edilir. Eğer adresinizde bulunan kimse yoksa bu durum tarafınıza çeşitli kanallar aracılığıyla iletilir. Park cezasının tarafınıza tebliğ edilmesinden sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız, ceza tutarınızda indirim uygulanır.

Hatalı park cezası sorgulamak için tıklayınız.

Park Cezası Nasıl Ödenir?

Park cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra ödeme işlemi yapabilirsiniz. Trafik cezalarını ödemenin birkaç farklı yolu vardır. En bilinen ve kolay yöntem e devlet üzerinden ödemektir. E-devlet sisteminin yönlendirdiği resmi sayfaya girerek, banka ya da kredi kartınızla trafik cezası ödeyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise, PTT şubelerine giderek ödeme yapmaktır. Tebligat kağıdınızla birlikte PTT şubesine giderek trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aracınız bir otoparka çekilmişse aracınızı teslim alırken anında ödeme yapmanız gerekir.

E-devlet üzerinden park cezası ödemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu