Yazı Yazarak Para Kazanmak İçin Tavsiyeler

yazı yazarak para kazanmak

Yazı yazarak para kazanmak en iyi ek gelir sağlama yöntemlerinden bir tanesidir. Eğer yazmayı seviyorsanız, hayal gücünüzü kullanarak herhangi bir konuyu severek yazabiliyorsanız bu iş sizin için biçilmez kaftandır. Hem eğlenebilir, hem öğrenebilir, hem de para kazanabilirsiniz.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda okuma ve yazma becerileri küçük yaşta öğretilir. Fakat okuryazar bir topluluğun içerisinde küçük bir kesim yazma yeteneğini kullanarak, iyi bir yazar olup para kazanabilir. İyi bir yazar olmak kolay bir iş değildir.

Yazı Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Yazı yazarak para kazanmak için zamanınızın çoğunu bir bilgisayarın ve masanın başında geçireceksiniz demektir. Yazacağınız konu hakkında çok iyi araştırma yapmalı ve konsantre olacağınız bir ortamda yazmaya başlamalısınız. Bazı yazarlar ek gelir için yarı zamanlı çalışırken bazıları da yayınlanabilir yazılar yazarak tam zamanlı çalışırlar.

İnternetin gelişmesiyle yazarlıkta başka bir boyut kazanmıştır. İnternet üzerinden yazı yazarak para kazanabileceğiniz pek çok yol vardır. Siz de yazma yeteneğinize güveniyorsanız yazı yazarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Ne yazabilirim diye düşünüyorsanız size bir kaç ipucu verebiliriz.

Makale Yazarı Arayan Web Siteleri Bulmak

İşe ilk olarak makale yazarı arayan çeşitli web sitelerine üye olarak başlayabilirsiniz. Belirli bir konu hakkında makaleler yazarak bu sitelerden para kazanabilirsiniz. Sizin makaleleriniz için bu siteler size para ödeyecek ve sizin yazılarınızı, müşterilerine satacaklardır.

Burada önemli olan doğu araştırılmış bilgileri, akıcı olarak yazabilmektir. İmla kurallarına uyulmuş, yazım yanlışı yapılmamış makaleleriniz kolaylıkla kabul görecektir. Bu siteler çeşitli web sitelerinin makale ihtiyaçlarını karşılar ve sizden de bu sitelere uygun yazılar yazmanızı isterler. Eğer bu konuda işinizde çok iyi olursanız, bazı site sahipleri sizinle anlaşarak editör olarak çalışmanızı isteyebilirler.

Blog Yazmak

Blog yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kişisel bir blog yerine insanlara yardımcı olacağınız konularda blog yazarsanız daha çok verim alabilirsiniz. Mesela yemek yapmayı seviyorsanız, yemek tarifleri anlatan bir blog olabilir. Bahçıvanlıktan anlıyorsanız bahçıvanlıkla ilgili bir blog açarak diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz.

Blog yazarak tabi ki de hemen bir sürü para kazanacağınızı ummayın. Ancak çok emek verirseniz, her gün bu işe düzenli olarak vakit ayırıp yazı yazarsanız, ciddi gelir elde edebilirsiniz. Bloglardan gelirler reklam programlarından, pazarlama programlarından elde edilir. Google adsense, affiliate ( satış ortaklığı) gibi. Kişisel ürünlerin ( e- kitap, yazılımlar) doğrudan satılmasıyla da gelir elde edilir.

Başkalarının Siteleri İçin Yazılar Yazmak

En çok tercih edilen yazı yazarak para kazanma yöntemlerinden biri, başkalarının sitelerine yazı yazmaktır. Sitenin konularına göre araştırma yapılır ve uygun yazılar hazırlanır. Yazdığınız yazılar iyi araştırılmış olmalı, akıcı ve bilgi verici olmalıdır. İmla kurallarına ve uymak ve yazım yanlışlarına dikkat etmek çok önemlidir. Bu yazılar genellikle 300 – 500 kelime arası yazılır. 100 kelime için aşağı yukarı 1- 1,5 TL para kazanılır. Eğer bu kurallara uymazsanız site sahipleri sizinle sürekli çalışmayı istemeyeceklerdir.

Tebrik Kartları Yazmak

Eğer şiir yazma yeteneğiniz güçlüyse ve değişik düz yazılar yazmak gibi konularda yeteneğinize güveniyorsanız tatil ve tebrik kartları yazmayı deneyebilirsiniz. İnternet üzerinden tebrik kartı firmalarını araştırabilir, kurallarını ve teslim esaslarını öğrenebilirsiniz.

Dergiler ve Gazeteler İçin Yazmak

İnternetin gelişmesiyle basılı yayın pazarı oldukça daralmıştır. Fakat her şeye rağmen yazara ihtiyaç vardır. Eğitici parçalar, eleştiri yazıları veya uzman görüşler yazma konularında deneyimli iseniz dergi ve gazetelere yazabilirsiniz. Dergi ve gazete piyasalarında tam zamanlı pozisyonlar vardır ancak makaleler yazan yazarlara talep çok daha fazladır.

Çeşitli Kurgular Yazıp Satabilirsiniz

Bu pazar kısa hikayelerden, romanlara, çoklu serilere kadar çeşitlilik gösterir. Hikaye anlatmayı seviyorsanız bu seçenek tam size göre. Geleneksel olarak izlenecek yol, yazıların yayıncılara satılmasıdır. Edebiyat ajanları bulmak da bir seçenektir. Kişisel yayıncılıkta yayıncı bulamayan yazarlar bu yola başvururlar.

Komedyenler İçin Yazabilirsiniz

Bazı insanların mizah duyguları ve espri yetenekleri çok gelişmiştir fakat sahneye çıkıp bunu sergilemeyi başaramazlar. Eğer sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa komedyenler için hikayeler, şakalar yazıp, satabilirsiniz. Bu iş sizin için de çok eğlenceli olup, vaktinizi yazarak güzel geçirmenizi sağlayabilir.

Başkaları İçin Özgeçmiş Yazmak

İş arayanların doğru, düzgün ve güncellenmiş özgeçmişlere ihtiyaçları vardır. Eğer özgeçmiş yazma konusunda becerikliyseniz, danışmanlık yapabilir bu insanlara özgeçmişlerini düzenleyerek yardımcı olabilirsiniz. Hatta yazdığınız iyi özgeçmişlerle insanların güzel bir iş bulmalarına da vesile olabilirsiniz.

Seyahat Yazarı Olmak

Seyahat etmeyi, gezmeyi, görmeyi çok seviyor olabilirsiniz. Bu durum sizin yazı yazmanız için büyük avantajdır. Hem gezecek hem görecek hem de eğleneceksiniz. Gezdiğiniz gördüğünüz yerleri anlatıp yazıya dökerek para kazanabilirsiniz. Gittiğiniz mekanları anlatabilir, gördüğünüz yeni yerlerin kendilerine has kültürlerini öğrenip, anlatabilir, yazıya dökebilirsiniz. Seyahat yazarlığı daha çok tam zamanlı bir iştir. Bu yazarlar seyahat dergileri ve online yazılar için çalışırlar.

Yazar Koçu Olmak

Eğer yazarlığın derinliklerini çok iyi biliyorsanız ve öğretme beceriniz de yüksekse yazar koçu olabilirsiniz. Belli konularda birden çok kişiye yazarlık eğitimi verebilirsiniz.

Makale Tercümeleri Yapabilirsiniz.

Eğer farklı dilleri biliyorsanız ve akıcı olarak konuşup yazabiliyorsanız tercüme yaparak para kazanabilirsiniz. Değişik dillerde makale yazmak ya da yazılan makaleleri tercüme etmek size normalden daha çok para kazandıracaktır.

Her işte olduğu gibi yazarlık işinde de çok emek vermek ve fedakarlık etmek gerekir. Başarının yolu bu yola baş koymak ve bu iş için uzun mesai harcamaktır. Hiç bir iş emek verilemeden para kazandırmayacağı gibi yazarlık ta da durum böyledir. Hatırı sayılır para kazanmak istiyorsanız bu işe ciddi bir şekilde sarılmalı ve büyük bir vakit ayırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu