Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir 2023 Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

yeni kimlik kaç günde gelir

Yeni kimlik kaç günde gelir, ne zaman sonra elime ulaşır gibi soruların cevabını bu yazımızdan veriyoruz. Yeni kimlik kartı başvuruları bilindiği üzere nüfus müdürlüklerinden yoğun bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Başvurunun ardından ise kimliği teslim alabilmek için kısa bir bekleme süresi vardır. Kartın Ankara’da yer alan basım merkezinde üretilip, ardından sizin adresinize ulaşması birkaç günü bulacaktır.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız kartınızın basımı başvurudan hemen sonra kısa sürede yapılıyor. Ancak kimlik kartları tek bir basım merkezi olan Ankara’da yapıldığından dolayı, başvurunun hemen ardından sizlere teslim edilmemektedir. Yeni kart başvurusunun yeni olduğu dönemlerde kart teslim süresi 15 gün iken, şuan azalan yoğunluktan dolayı bu süre biraz daha düşmüştür.

  • Yeni kimlik ilk olarak Ankara’da basılır ve PTT aracılığı ile adresinize kargo edilir.
  • Bu esnada yer alan teslim süresi tamamen kargonun yoğunluğuna bağlıdır.
  • Nüfus müdürlüğü PTT ile anlaşmış olduğundan dolayı, teslimat süresi olabildiğince minimum süreye düşürülmüştür.
  • Ortalama olarak teslimat süresi 1 haftadır.

Yeni kimliklerin adresi teslim ortalama süresi 1 hafta olmak ile beraber, herhangi bir aksilik durumunda bu sürenin artması ya da azalması da olası bir ihtimaldir.

Yeni Kart Gelene Kadar Geçici Kimlik Belgesi Kullanmalısınız

Birçok kişinin merak ettiği noktalardan bir tanesi ise, yeni kimlik gelene kadar ne yapılacağıdır. Nüfus müdürlüğünde yeni kimlik belgesi başvurusunu yaptıktan sonra, size geçici kimlik ifadesini temsil eden bir belge verecektir. Bu kimlik belgesi bildiğimiz A4 kağıdında düzenlenen bir belgeyi ifade etmektedir. Bu belge nüfus müdürlüğü tarafından onaylanır ve mühür basılarak size teslim edilir.

Yeni Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik gelmedi diye merak edenler için başvuru yaptıktan sonra eğer ki takibinde bulunmak isterseniz bunun için yer alan iki yöntemden birisini kullanabilirsiniz. Bunlardan ilk yöntem Alo 199 hattıdır. Bu numarayı arayarak merak ettiğiniz sorularının cevaplarını elde edebilirsiniz. Bir başka ikinci yöntem ise, internet üzerinden kontrol sağlanmasıdır.

Yeni kimlik çıkarmadan önce başvuru yapmak için girdiğiniz internet sitesine giriş yaparak aradığınız sorunun cevabını elde edebilirsiniz. Bu sitenin en güzel özelliği ise, başvuru ile ilgili merak etmiş olduğunuz detayların mail adresinize gönderilme olanağı sağlamasıdır. Böylelikle bütün belgeler sizin de elinizde yer alacaktır. Bu yazımızda yeni kimlikler ne zaman gelir şeklinde merak edilen konulara cevap vermeye çalıştık. Sizler de bu konuda merak ettiklerinizi bizlere yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu