Yeni Kimlik Şifresi Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Kullanılır, Nasıl Değiştirilir?

yeni kimlik şifresi nedir ne işe yarar

Yeni kimlik kartlarında uyumluluk esasları uluslararası standartlar, uyumluluk ve tüm güvenlik detaylarına sahip, TÜBİTAK aracılığıyla geliştirilmiş olan milli bir işletim sistemi uygulanıyor. Bu kimlik kartıyla da her kişinin kimlik kartına özel olan bir şifre tanımlanıyor. Tanımlanan bu şifreyle sadece kimlik kartı sahibi aracılığıyla kullanılıyor olup vatandaşların işlemlerini güvenli olan yollardan halletmesi hedefleniyor.

Yeni Kimlik Şifresi Nerede Kullanılır?

Yeni kimlik kartları; sağlık karnesi, ehliyet ve pasaport gibi belgelerin yerine geçerek sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası işlemlerde de kullanılıyor. Kredi kartı şeklinde de kullanılan bu kimlik kartları şifre ile de aktif bir hale getiriliyor. Ayrıca kimliklerin vize anlaşması olan ülkelere gerçekleştirilecek seyahatlerde de seyahat belgesi şeklinde kullanılması da mümkündür.

Yeni Kimlik Kartı Şifresi Ne İşe Yarıyor?

Yeni kimlik şifrelerini banka ya da kredi kartı şifreleri şeklinde düşünebilirsiniz. Bu şifreler ise kişiye özel olarak tanımlandığı için asla üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır. Çünkü artık pek çok başvuru işlemi internet üzerinden yapılabiliyor.

Şifreli olan bu kimlikler de internet aracılığıyla yapılabilecek işlemlerin sınırlarını genişleterek kişilerin bütün bilgilerine elektronik ortamdan erişme imkanı sağlıyor. Bu açıdan kimlik şifresi de kişilerin bilgilerinin gizli tutulmasını engelliyor.

Kimlik şifreleri kişilerin başvuru yaptıkları kamu kuruluşlarında da kimlik doğrulama işlemleri yapmak için kullanılıyor. Böylelikle sahte kimlik uygulamalarının da önüne geçilebiliyor.

Yeni Kimlik Kartı Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartı için başvuru yapıldıktan sonra teslim edilen kimlik kartı zarfının içerisinde her vatandaşa özel olan şifre, PUK ve PIN kodu gibi bir sayı grubu bulunuyor. Kapalı bir zarfın içerisinde toplamda 6 haneli olarak bulunan yeni kimlik şifresi, doğrulama kodu olarak isimlendiriliyor.

  • Yeni kimlik şifresinin bulunduğu bu zarf çok önemlidir. Her kişinin kendi kimliğine özel bilgilerin bulunduğu bu zarfı iyi bir şekilde muhafaza etmek gerekiyor. Yeni kimlik şifresinin yer aldığı zarfı teslim alırken de dikkat edilmesi gereken detayları şu şekilde aktarabiliriz:
  • İlk önce başvuru aşamasında yeni kimlik kartı şifresinin bulunduğu bu zarf size teslim edilmediyse bu zarfı yeniden talep etmelisiniz.
  • Zarf size teslim edildiğin de kapalı bir durumda teslim edilip edilmediğine, yırtılma ve yıpranma gibi durumların da olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Bundan şüphe edilmesi halinde de zarfın değiştirilmesi istenir. Bu nedenle zarfın kontrolünün görevli yanında yapılması önemlidir.
  • Bu zarf banka kartları için verilmiş olan şifre zarflarına benzer. Bu sebeple de kimseyle paylaşmamalıdır.

Yeni kimlik kartında tarafınıza verilen şifreyi değiştirmek kesinlikle önemlidir. Çünkü tarafınıza verilen bu şifre sistem aracılığıyla oluşturulmuş olan bir dizilim içerir. Bu tip dizilimler de kolaylıkla unutulabilir. Ayrıca vatandaşlar daha önceden değiştirmiş oldukları şifreleri unutabilir ya da kaybedebilir. Böyle durumlarda da şifre değiştirme işlemleri yapabilmek için KİOSK olarak adlandırılan cihazlara başvurmak gerekir.

Yeni Kimlik Şifresi Ne Zaman Aktif Olacak?

Zarf içerisinden çıkan şifre, kimlik kartının teslim alınmış olduğu andan itibaren aktif bir hale gelir. Yani vatandaşlara yeni kimlik başvurusu esnasında nüfus müdürlüğünde verilmiş olan şifre, kimlik kartı adrese ulaşana kadar pasif bir haldedir.

Vatandaşlar başvuru sonrasında da adreslerine gönderilen bu yeni kimlikleri teslim aldıktan sonra zarfta yazılı olan şifreyi kullanmaya başlayabilirler. Bu nedenle de kimlik kartınız teslim edilene kadar verilen şifreyi asla kaybetmemelisiniz. Bunun yanında da şifreyi gizli tutmanız ve kesinlikle bir başkasıyla da paylaşmamanız gerekir.

Şifre Değiştirme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şifre değiştirme işlemleri esnasında nüfus müdürlüklerinde görevli olan kişilerden de yardım alabilirsiniz. Ancak burada dikkatli etmeniz gereken bir nokta mevcuttur.

PIN değiştirme işleminde kesinlikle tanımadığınız herhangi birinden yardım talep etmemelisiniz. Çünkü dolandırıcıların şifre değiştirme cihazlarının etrafında mesken tutma ihtimali dikkate alındığında, ilgili görevli haricinde hiç kimseye danışmamanız gerekir.

Ayrıca tanıdıklarınızdan bile yardım isterken belirlediğiniz şifrenin gözükmemesine dikkat edilmelidir. Öte yandan belirlenmiş olan şifre; doğum tarihi, ardışık sayılar ve nüfus cüzdanı üzerinde bulunan bilgiler gibi kolay bulunabilecek olan bir kombinasyondan oluşmamalıdır.

Yeni Kimlik Başvurusundan Sonra Kimlik Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

Yeni kimlik kartının tarafınıza teslimi başvuru yaptıktan sonra gerçekleşmez. Kimlik kartları Ankara’da yer alan İçişlerine Bakanlığına bağlı olan birimde güvenli olarak üretildikten sonra ibraz edilmiş olan adrese posta yoluyla gönderilir. Başvuru yaptıktan sonra sürecin ne aşamada olduğunu da Alo 199 hattını arayabilirsiniz veya internet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Yeni kimlik kaç günde gelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu