Yöksis Nedir, Ne İşe Yarar, YÖKSİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

yöksis nedir ne işe yarar

YÖKSİS nedir, ne işe yarar, YÖKSİS’e nasıl kayıt olunur bu konuda bilmeniz gereken tüm bilgiler sayfamızda yer alıyor. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından hali hazırda üniversite eğitimi devam eden ya da üniversiteden mezun olmuş öğrenciler için sunduğu online bilgi sistemi olan YÖKSİS, sınavların ve finallerin yaklaşması ile birlikte birçok öğrenci tarafından araştırılmaya başladı.

YÖKSİS Nedir?

YÖKSİS, Yüksek Öğretim Kurulu Bilgi Sistemi adı altında 2017 yılında faaliyete geçen ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından eğitimine devam eden, mezun olmuş ya da beraat etmiş tüm öğrencilerin bilgilerini arşivlediği ve bunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir şekilde eğitimine devam eden ya da mezun olmuş tüm öğrencilere sunduğu bir bilgi sistemidir.

Bu bilgi sistemi sayesinde birçok öğrenci şahsına ait eğitim bilgileri ve belgelere dakikalar içerisinde ulaşabildiği gibi, CV hazırlamak isteyen mezun öğrencilerin de sık sık ziyaret ettiği bir bilgi platformudur.

YÖKSİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

yöksise nasıl kayıt olunur

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından mezun veya okumaya devam eden üniversite öğrencilerinin hizmetine sunulan YÖKSİS bilgi platformuna kayıt olmak için ilk olarak YÖKSİS resmi internet sitesine ulaşılmalıdır. Daha sonra izlenebilecek birkaç küçük adımla birlikte YÖKSİS kaydını oluşturma işlemi tamamlanmaktadır.

  • YÖKSİS resmi web sitesine ulaşın.
  • ”Kayıt Oluştur” sekmesine tıklayarak kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girin.
  • Daha sonra iletişim bilgileri kısmına bir telefon numarası ve bir e-mail adresinizi yazın.
  • Telefonunuza ya da mail adresinize gelecek kodu karşınıza çıkan aktivasyon ekranı üzerinden giriş yapın.

Bu adımlardan sonra kısa bir süre içerisinde YÖKSİS platformuna kaydolabilir ve ihtiyacınız olan tüm belgeleri, sorgulamaları bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. YÖKSİS kaydını her öğrencinin bir defa yapabileceğini unutmamalıdır.

İlgili: Yöksis şifresi nasıl alınır?

YÖKSİS’in Öğrencilere Faydaları

2017 yılından itibaren mezun ve okumaya devam eden öğrencilerin hizmetine sunulan YÖKSİS, platform üzerinden birçok işlem gerçekleştirmesine imkan veriyor. Özellikle mezun öğrencilerin iş başvuruları sırasında ihtiyacı olan mezuniyet belgesi, ilgili dal mezun belgesi, yüksek lisans belgesi gibi birçok mezuniyet ile ilgili evraklara ulaşılabilirler.

Ayrıca, KPSS başta olmak üzere birçok sınavın sonuçlarına, istatistiklerine ve puan durumuna kolaylıkla erişilebilmektedir. Bu nedenle her gün binlerce öğrencinin ziyaret ettiği bilgi platformu YÖKSİS üzerinden önümüzdeki yıllarda tercih işlemlerinin gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.

YÖKSİS Teknik Destek Hattı

Özellikle sınav sonuçlarının açıklandığı dönemlerde yaşanan birçok teknik arıza ve hata YÖKSİS üzerinde de yaşanmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin gerçekleştiremediği işlemler ve aldıkları hatayı bildirmeleri adına Yüksek Öğretim Kurulu tarafından YÖKSİS resmi sitesi üzerinde faaliyete geçen teknik destek hattı kurulmuştur.

Bu adrese site üzerinden de ulaşılabileceği gibi, [email protected] adresi üzerinden de ilgili şikayet, çözüm ve hata bildirimlerinizi yapabilir; gerçekleştiremediğiniz işlemler için teknik destek hattına ulaşarak kolaylıkla yardım talep edebilirsiniz. Her yıl binlerce öğrencinin ziyaret ettiği YÖKSİS platformu üzerinden yine binlerce öğrenciye teknik destek hizmeti verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu