Tek Adımda YÖKSİS Şifresi Nasıl Alınır?

yöksis şifresi nasıl alınır

Yükseköğretim Bilgi Sistemi yani YÖKSİS üniversite çalışanlarının, öğrencilerinin ya da üniversiteden mezun olan kişilerin tüm bilgilerini ve verilerini depolayan bir bilgi sistemidir. Özellikle üniversite öğrencilerinin çoğu zaman buraya giriş yapması gerekiyor. Fakat YÖKSİS’e giriş için bir kullanıcı ismi ve şifreye gereksinim duyuluyor. Çünkü YÖKSİS, ÖSYM’den alınan ya da e-devlet platformunda kullanılan şifrelerle giriş yapılabilecek bir yer değildir. Bu platform için farklı bir şifreye ihtiyaç vardır.

YÖKSİS Şifresine Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Bazı öğrencilerin gerekli işlerini zamanında yapabilmeleri için bu portala girmeleri zorunludur. Kariyerini akademik bir şekilde sürdürmek isteyen kişiler, denklik almak isteyen öğrenciler, formasyon için ya da dikey geçiş yapmak isteyen öğrenciler gibi daha pek çok kişinin bu sisteme giriş yapmaya ihtiyacı vardır. Çünkü yöksis dışında sayılan bu işlemler yapılamaz. YÖK bu işlemler için kişileri e-devlete yönlendirse de ne yazık ki burada bu hizmet bulunmuyor.

YÖKSİS Şifresi Nasıl Alınır?

Pek çok kişi YÖKSİS şifresini nereden alacağı konusunda bir fikir sahibi değildir. Fakat bu konuda yapılması gereken şey oldukça basit. Personelseniz ve YÖKSİS şifresi almak istiyorsanız personel işlerinden pratik bir şekilde şifrenizi alabilirsiniz. Öğrenciler için eğitim sürdürülen ya da mezun olunan üniversitenin öğrenci işlerine müracaat ederek hızlı ve kolay bir şekilde bu şifreyi edinmeniz mümkündür.

Eğer üniversiteye uzak bir il dışında ikamet ediyorsanız ilk olarak okulunuzu arayarak ve daha sonra da faks aracılığı ile bu işlemi tamamlamanız mümkün. Kimi okullarda bu durum genel geçer değildir. Bunun için de ıslak imzalı bir şekilde belgenizin gönderilmesini de isteyebilirler.

YÖKSİS’e giriş yapmak için tıklayınız.

YÖKSİS Sisteminde Başka Neler Yapılabilir?

Bu platform üzerinden sadece yukarıda sayılan işlemleri değil güncel olarak yapılan atamaları, mezuniyet durumunuzun ne olduğunu, ortalamalarınızı ve bunun gibi daha pek çok işlemi görmeniz mümkün. Portalın kullanımı da basit olduğu için işlemleri kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Eğer kişisel bilgilerinizin ya da diğer verilerin eksik, hatalı olduğunu gördüyseniz öğrenci işlerine müracaat ederek bu bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekir ki üniversitelerin sunduğu programlara müracaat sırasında ya da askerlik için işlemlerde, üniversite başarı puanı buradan direkt olarak kaldırılıyor. Şayet bu başvurularınızı yaparken puanlarda bir hata olduğunu fark ettiyseniz bu hatayı YÖKSİS’e giriş yaparak düzeltebilirsiniz.

İlgili: YÖKSİS’e nasıl kayıt olunur

YÖKSİS Şifresi Başka Yerlerde Kullanılabiliyor Mu?

YÖKSİS şifresini yalnızca yükseköğretim kurulunun internet sitesinde gerçekleştireceğiniz işlemler için sürece dahil edebilirsiniz. YÖKSİS de aslında yök’ün bir alt hizmetidir. Yükseköğretim bilgi yönetim sistemi, tanıma ve denklik hizmetleri daire başkanlığı, yükseköğretim kalite kurulu, program atlası, yök doktora bursları gibi daha sunulan pek çok hizmet mevcuttur. Bu hizmetler içerisinde şifre kullanmanız gereken herhangi bir alanda bu şifre sayesinde giriş yaparak, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu