Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 2023 Güncel Anlatım

youtubedan nasıl para kazanılır

Evde oturduğu yerden kazanç sağlamak isteyen, farklı iş alanlarında çalışma imkanı bulamayan veya ek gelir elde etmek isteyen birçok birey, Youtube’dan para kazanılıp kazanılamayacağını merak ediyor. Bu durumun mümkün olup olmadığını, kazanmak için neler yapılması gerektiği, gereken adımların nasıl yerine getirileceği, gibi konuların tüm ayrıntılarını anlatacağız.

Youtube’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Youtube’dan para kazanmak mümkündür. Bu mecradan kazanç sağlamak için ilgi alanları belirlenmeli, gerekli durumlar yerine getirilmeli ve bu şekilde kazanç sağlanmalıdır. İlk olarak Youtube kanalının açılması gerekir.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube kanalı açmak için belirli adımların sırası ile izlenmesi gerekir. Her bilgi, doğru ve eksiksiz olarak bildirildiği zaman kanal açılmış olacaktır. Youtube kanalı açmak için yapılması gerekenler:

 1. Youtube.com‘a giriş yapılır ve ayarlar kısmına girilir.
 2. İlk olarak kişinin mail adresi girilir. Bu şekilde kişi bilgileri belirtilmiş ve Youtube üzerinde kişi tanınır hale gelmiştir.
 3. Daha sonra ayarlar kısmına girilir ve “kanal oluştur” kısmına giriş yapılır. Kanalda kullanılacak isim belirlenir, koyulmak istenen fotoğraf profil olarak seçilir ve kanal açılmış olur.
 4. Videoların paylaşılması sağlanır ve bu şekilde “oynatma listeleri” oluşturularak istenilen konular daha rahat bulunabilir.

Kanal açmak için bu adımları izleyebilirsiniz.

Youtube Kanal Tanıtımı Nasıl Yapılabilir?

Youtube kanal tanıtımı yapmak için izlenmesi gereken adımlar vardır. Eksiksiz halde yapılan bu adımlar; kanal tanıtımının sağlanmasına ve kişilerin daha çok izleyiciye hitap ederek kazanç miktarını artırmasına neden olur. Kanal tanıtımı için yapılması gerekenler:

 1. En garanti ve hızlı yükseliş sağlayacağınız tanıtım şekli bir çok youtuber ile anlaşma yaparak birlikte video çekmeniz olacaktır. Bu şekilde hemen milyonlara ulaşan bir çok kanal bulunuyor. Eğer bu kişilerle ücretsiz video çekme şansınız varsa ne ala ancak böyle bir imkan yoksa işbirliği teklifi yapabilirsiniz. Tabi bu işbirliği için iyi bir bütçenizin olması gerekiyor.
 2. Youtube üzerinden reklam vererek, başka videoları izleyen kişilere video başlangıcında sizin videonuzun tanıtımı gösterilir. Burada izleyici videonuzu ilgi çekici bulup izler, tanıtımı geçmez ve sizin kanalınıza tıklarsa güzel bir tanıtım yapmış olursunuz. Hem videonuz izlenme alır hemde abone bile kazanmış olabilirsiniz.
 3. Sosyal medya sitelerini kullanarak kanal tanıtımınızı yapabilirsiniz. Örneğin, instagram, facebook ve twitter en çok kullanılan alanlardandır. Bunlara ek olarak bugünlerde telegram da popülerleşmeye başladı. Eğer bu mecralarda iyi bir kitleniz varsa videolarınızı paylaşarak ücretsiz bir tanıtım yapmış olursunuz. Eğer kitleniz yoksa bu platformlardan da reklamlarla tanıtım yapabilirsiniz.
 4. Sık kullanılan web sitelerine reklam verebilirsiniz. Örneğin haber siteleriyle sponsorluk anlaşması yaparak videolar bölümünde sizin videonuzu paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Tabi ki çok büyük haber sitelerine bütçeniz yetmeyebilir ancak orta ve küçük ölçekli haber siteleri de bulunuyor.
 5. Ücretsiz yapabileceğiniz en güzel yöntem ise aileniz ve çevrenizdeki herkese videolarınızı izletmeniz, mümkünse başkalarıyla paylaşmasını telkin etmeniz ve videolarınıza yorum ve beğeni yapmalarını sağlamanızdır.

Kanal tanıtımı bu şekilde sağlanır. Kanal tanıtımı yapılmaya başlandığı zaman hemen abone sayınız artmaz. Youtube’dan para kazanmak isteyen bireylerin belirli bir bekleme süreleri olacaktır. Bu şekilde kazanç sağlamak zamanla ve ilerleyen zamanlarda elde edilecek izleyicilerle mümkün olacaktır.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan para kazanmak için pek çok yöntem bulunuyor. Bunların en başında reklam gelirleri geliyor. Youtube videolarınızda video başında, ortasında veya sonunda çıkan reklamlar mutlaka görmüşsünüzdür. Bu reklamların gelirlerinin büyük bir kısmı o video sahibine verilmektedir. Siz de youtube kanalınızı açıp videolar yüklemeye başladıktan sonra para kazanmak için kanalınızın youtube politikalarına uygun olması gerekiyor. Bu konu için youtube kanalı para kazanma politikalarına bakabilirsiniz.

Aşağıda yer alan video konu tavsiyelerinde genel olarak reklam kazançları ve ürün tanıtımı konuları ele alınmıştır. Ancak youtube’da bunlara ek olarak kanal üyelikleri, logolu ürünler ve youtube premium gibi seçenekler de bulunuyor. Nasıl para kazanabileceğiniz konusunda detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Youtube Üzerinde Ürün Tanıtımı Yaparak Para Kazanmak

Youtube’dan para kazanmak isteyen insanlar için en rahat yöntem, ürün tanıtımı yapılarak para kazanma yöntemidir. Bu şekilde kazanç sağlamak için ilk olarak kanal açılır. Daha sonra, çeşitli alanlarda kullanılan ürünler, bu ürünlerin olumlu ve olumsuz özellikleri, avantajları ve dezavantajları, kullanışlı olma durumları gibi özellikleri tanıtılır.

Bu şekilde izlenme ve beğeni sayısının artırılması ile kazanç sağlanır. İzlenme sayısının yanında, geniş kitlelere hitap edilmesi sonucunda sponsorluklar da alınır. Bu şekilde kişi destek alır ve ücretsiz olarak temin ettiği ürünleri deneyerek tanıtım yapar. Hem izlenme ile kazanç sağlanır hem de ürünlerin temin aşamasında kazanç sağlanır.

Youtube’da Yemek Yaparak Para Kazanma

Yemek yapmak, çalışan nüfus oranının artması ile birlikte pratik olmayı gerektirmiştir. Artık insanlar deneme yanılma yöntemleri ile leziz tada ulaşmak yerine, püf noktaları verilen leziz yemekleri yapmayı istiyorlar. Bu yüzden Youtube kanalı üzerinden yemekler yapılarak ve tarifler paylaşılarak kazanç sağlamak mümkündür.

Kişi günlük yapacak olduğu yemeklerin yapım aşamalarını ve püf noktalarını belirterek adım adım video çeker. Daha sonra Youtube kanalına yükleyerek hem insanlara fayda sağlar hem de kazanç sağlamış olur. Bu şekilde para kazanmak için izlenme ve yorum sayılarının yeterli sayılarda olması gerekir.

Youtube’da Dizi ve Film Yorumlayarak Para Kazanmak

Youtube, birçok insan tarafından dizi ve film izlemek için kullanılıyor. Bu sebeple dizi film alanlarına yönelmeniz size kazanç sağlayabilir. İlk olarak dizi ve filmlerin yorumlanacağı kanal açılır. Daha sonra bu yapımlar hakkında yorumlarınızı kanala yüklenerek oynatma listeleri oluşturulur. Fazla seçenek imkanının olması, farklı türlere yönelik çeşitliliğin olması, sağlanacak olan kazanç miktarını da artırır. Çeşitli reklamlar verilerek kanalın duyulma oranının artırılması da sağlanacak olan kazancı artıracak bir yöntemdir. Bu şekilde Youtube üzerinden para kazanmak mümkündür.

Youtube Üzerinden Spor Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Obezite, yaşanılan çağın en büyük sağlık sorunlarından bir tanesidir. Diğer sağlık sorunlarına da neden olması açısından insanlar tarafından önem verilen bir konudur. Bu yüzden Youtube üzerinde yapılacak olan spor etkinlikleri, sağlıklı yaşam bilgileri ve zayıflamaya yönelik püf noktalar kazanç sağlamaya neden olabilir. Youtube kanalı üzerine, gün içerisinde yapılan çeşitli spor faaliyetleri, zayıflamaya yönelik olarak yapılan etkinlikler gibi bilgiler paylaşılır. Her alan için farklı bir oynatma listesi hazırlanması, kişilerin istedikleri konularda daha rahat erişim imkanını sağlar.

Örnek olarak; spor alanında oynatma listesi ayrı, beslenme alanında oynatma listesi ayrı olur. Daha sonra zayıflamaya yönelik olarak bilinmeyen durumlar, dikkat edilmesi gerekenler, gibi konular paylaşılır. Bu şekilde hem kanala abone sayısı hem de izleyici sayısı fazla olarak kazanç sağlanır.

Youtube Üzerinden Eğitim Koçluğu Yapılarak Para Kazanmak

Her aile çocuğunu özel eğitim kurumlarına gönderecek bütçeye sahip değildir. Kimi zamanlarda ise ek olarak alınacak eğitim kurumlarının yeri oldukça uzakta olduğu için sıkıntı olabilir. Bu sebeple Youtube üzerinden eğitim koçluğu yapmak kazanç sağlamaya neden olabilir. Youtube üzerinden tanıtımlar yapılır.

Gelecek olan öğrencilerin bilgilendirilmesi adına örnek videolar yayınlanır. Daha sonra izleyici ve abone kitlesinin artması ile birlikte çalışmalara başlanır. Öğrencilerin motivasyon düzeyini artıracak videolar ve bilgilendirmeler yapılır. Sınavlara kalan süreler ve bu süre içerisinde izlenmesi gereken adımlar belirtilerek öğrencilere rehber olunur.

Öğrencilerin hangi aralıklarla neleri uygulaması gerektiği, nelere dikkat etmesi gerektiği gibi konular gündeme getirilir. Bu şekilde eğitim koçluğu yapılır. İstenirse daha sonraki zamanlarda bireysel iletişim alanlarından ücretli olarak da eğitim koçluğu yapılabilir. Hem özel danışma koçluğu ile hem de izlenmeye bağlı kazançlar elde edilir.

Youtube’dan Ders Anlatarak Para Kazanmak

Öğrenci sayısının her zaman fazla olması ve eğitimde beklentilerin yükselmesi sonucunda konuların anlaşılması durumu daha da önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden okullarda veya farklı eğitim kurumlarında anlaşılmayan konuların, öğrencilerin en uygun zamanlarında izlenmesine sebep olunması ile kazanç sağlamak mümkündür.

Bu fikirden yola çıkara ilk olarak uzman olduğunuz konular belirlenir. Daha sonra konularda dikkat edilmesi gereken durumlar, o konuyla alakalı soruların nasıl çözülebileceği gibi adımlar belirlenerek videolar çekilir. Bu işlemler, eğitimciler tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Daha sonra kanalı izleyen öğrenci sayısının artması, öğrencilerin olumlu geri dönüşler yapması ve izleyici kitlesinin artması ile kazanç miktarı da artar. Bunun yanı sıra, öğrenciler için tekrar tekrar izleme ve anlama kolaylığı da sağlanır. Ayrıca popülariteniz artarsa ders kitapları hazırlayıp kanalınızdan tanıtım yaparak satmanız da mümkündür.

Youtube’da Cilt Bakım Videoları Çekerek Para Kazanmak

Piyasaya sürülen çok sayıdaki bakım ürünü; kişilerin hangi bakım ürünlerini kullanacağını, nasıl uygulayacağını ve ne sıklıkla bu işlemleri yapacağını bilememesine neden olur. Bu yüzden Youtube üzerinden bu konularda yapılacak olan bilgilendirmeler çok sayıda kişinin dikkatini çekmeye neden olabilir.

Doğru tavsiyelerde bulunarak yapılacak yönlendirmeler, doğru uygulamalar, farklı cilt tiplerine yönelik durumların bilgilendirilmesi gerekir. Artan takipçi sayısı sonrası, cilt bakım ürünleri firmaları tarafından teklifler de alınır. Bu teklifler; ürünlerin tanıtımının yapılması halinde ücretsiz ürün sağlanması, ek kazanç sağlanmasına yöneliktir. Bu şekilde kazançlar sağlamak mümkündür.

Youtube’da Kıyafet Önerileri Yaparak Para Kazanmak

Çalışan nüfus oranının artması, insanların koşturmaca içerisinde yaşaması sonucunda kıyafet konusunda pek zaman bulunamaz. Bu sebeple insanlar; şık kıyafet giyim önerileri ve çeşitli parçaların uyumu konusunda yönlendirmeler almak isterler.

Bu sayede hem yapılan kıyafet seçimlerine dışarıdan bakılır hem de giymek isteyen insanlar için öneri niteliğinde olur. Bu şekilde kazanç sağlamak için ilk olarak kıyafetler belirlenir. Farklı parçaların nelerle tercih edilebilir oluşu, şık, spor, rahat ve farklı alanlara nasıl uyarlanması gerektiği gibi konularda bilgilendirmeler yapılır. İzleyici sayısına göre ise kazanç sağlanır.

Bunun yanı sıra kıyafet satan işletmeler tarafından tanıtım amaçlı kıyafetler de gönderilebilir. Bu kıyafetler ile uyarlamalar yapılır ve öneriler verilir. Daha sonra da işletmelerin tanıtılması sağlanır. Bu sayede hem ücretsiz olarak kıyafet elde edilir hem de kazanç sağlanır.

Youtube’da Bilinmeyenleri Aktararak Para Kazanmak

Çeşitli sınavlar ve günlük hayatta karşılaşılan durumlarda farklı bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple insanlar yemi bilgiler öğrenme ve gelişme eğilimindedir. Youtube’dan bilinmeyen ve bilinmesi gereken bilgileri paylaşarak para kazanmak için ilk olarak araştırmalar yapılır. Yapılan araştırmalar hayatın her alanına hitap etmeli ve sıradan bilgilere çıkmamalıdır.

İnsanlarda şaşkınlık hissi uyandıracak, ilgi çekici konuların seçimi; elde edilecek olan kazanç miktarının artmasına, beğeni sayısının ve kanala abone olan kişilerin artmasına neden olur. Bu sebeple belirtilen şekilde yapılan araştırmalar, akıcı olacak şekilde video edilir. Konu başlığında içeriğin en dikkat çekici yanı belirtilerek izleyicilere sunulur. Bu şekilde kazançlar sağlanır.

Youtube’da El İşi Ürünler Yaparak Para Kazanmak

Çeyiz gereçleri yapan insanlar, bu durumu Youtube üzerine taşıyarak ek gelir elde etme imkanına sahip olurlar. İlk olarak yapılan dantel ürünleri, iğne oyaları, çeyiz işlemeleri gibi ürünlerin yapım aşamaları kayıt altına alınır. Bu videolarda; el işi ürünleri yapan insanların dikkat etmesi gereken durumlar, iplerin özellikleri, kullanılacak malzemelerin özellikleri gibi püf noktalar belirtilir.

Sonra video bir bütün haline getirilir ve açılmış olan kanala yüklenir. Bu şekilde ek kazanç sağlanması mümkün olur. Kişiler zaten satacak oldukları çeşitli ürünleri yaparken hem kendi tanıtım alanlarını artırabilir, hem de farklı insanların da bu modellerden faydalanmasını sağlayabilir.

Youtube’da Motivasyon Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

İnsanların yalnızlık düzeyinin artması, kapalı ortamların giderek yaygın hale gelmesi sonucunda depresyon durumları oluşabilir. Bu şekilde olan insanlara yardım edebilecek bilgi, beceri ve donanımda olan insanlar motivasyon videoları hazırlayabilir. Hazırlanan videolara çeşitli konularda ve farklı özelliklerde olmalıdır. Bu alanda hizmet verecek olan insanların eğitimli olması; hem hizmeti alacak kişilerin daha fazla verim alması açısından hem de bilgi kirliliğinin oluşmaması açısından oldukça önemlidir. Hazırlanan videolar belirli zamanlarda kanala yüklenerek izleyicilere sunulur. Bu sayede kişiler hem kendi motivasyonlarını sağlar hem de insanlara faydalı olur. Bu alanda kazanç sağlamak mümkündür.

Youtube Kanalı Açmadan Para Kazanma Yöntemleri

Para kazanmak için yalnızca kanal açmak gerekmez. Farklı yöntemler uygulanarak da Youtube üzerinden para kazanmak mümkündür. Kanal açılmadan Youtube’dan para kazanma yöntemleri;

 1. Bazı kanalların arka planında pek çok çalışan bulunur. Bunlara örnek verecek olursak, kameraman, videoları düzenleyen (editör), kurgulayan kişiler diyebiliriz. Eğer bu alanlarda yetenekliyseniz iyi durumda olan bir youtube kanalının çalışanı olabilirsiniz.
 2. Web’de projeleri olan bazı insanlar da youtube kanalları için video üretecek zaman bulamaz. Eğer sizin video programlarıyla aranız iyiyse bu kişilere video içerik üretebilirsiniz. Burada sadece video programı bilmeniz gerekmez, örneğin seslendirme işi de yapıyor olabilirsiniz. Bu kişilerin ilanlarını çeşitli internet sitelerinde görebilmeniz mümkündür.
 3. Pek çok yerde youtube’da video beğenerek, yorum yaparak para kazanmak gibi konular görebiliyoruz. Açıkçası bunun youtube’da olabileceğinizi düşünmüyoruz. Zaten youtube’un da kendi içinde böyle bir sistemi bulunmuyor.

Başlıca yöntemler bu şekildedir. Bu yöntemler denenerek Youtube üzerinden kanal açılmadan para kazanmak mümkün olur.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin 5 Farklı Sebep

Youtube’dan para kazanmak için her insanın farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler; kimi zaman insanların sahip oldukları bedensel dezavantajlardan kimi zaman da zamana bağlı kısıtlılıktan kaynaklanır.

 1. Kişilerin sahip olduğu boş vakitleri olabilir. Bu zamanları kazanca döndürmek isteyen bireyler Youtube’dan kazanç sağlama yöntemlerine bakabilir.
 2. Farklı alanlarda elde edilen gelirler yeterli olmayabilir. Bu sebeple kolay ve rahat çalışma imkanına sahip iş olanakları aranabilir.
 3. Youtube’dan para kazanmak; kişilerin bedenlerini yormaz, zarar vermez ve zorluk oluşturmaz. Bu sebeple farklı çalışma alanlarına oranla daha karlı bir alandır. Bu sebeple tercih edilebilir.
 4. Kişinin iş bulmasını önleyecek durumları olabilir. Bu durumlara örnek olarak; dışarı çıkamayacak bir sakatlığa sahip olmak, bakıma muhtaç yaşta çocuğunun bulunması gibi sebepler verilebilir. Bu durumda olan bireyler Youtube’dan para kazanabilir.
 5. Youtube’dan elde edilecek kazançlar sadece para olarak kazanç değildir. Bu alanda çalışmaların yapılması farklı ürünlerin kazanılmasına da neden olur.

Bu sebeplerden dolayı Youtube’dan para kazanmak istenebilir. Bu alanda para kazanmak, yalnızca çalışma yapacak olan kişi için kazanç sağlamaz. Aynı zamanda hizmetten faydalanan insanlar için kolaylık sağlanır ve ürün tanıtımı yaptıran firmaların da yeni müşteriler kazanmasına neden olur.

Youtube’dan Kazanılacak Para Miktarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Youtube’dan kazanılacak para miktarını belirleyen farklı faktörler vardır. İlk olarak izleyici sayısına bağlı olarak kazanç miktarı belirlenir. İzleyen kişilerin artması (Her bin kişi artışa bağlı olarak ücret sınırı vardır. Belirli sayıların geçilmesi durumunda ise izleyen kişi sayısı, sınırına bakılmadan kazanç sağlar.) durumunda elde edilecek olan kazanç da artar. Bununla birlikte izleyici sayısının beş bin kişiden az olması durumunda ise kazanç sağlanamaz. Beş binden fazla izleyici elde edildiği zaman çok düşük miktarlarda kazançlar ile başlanır. Her bin izleyici sayısına bağlı olarak da alınan ücret artar.

Youtube’dan Kazanılan Para Nasıl Alınır?

Youtube’dan kazanılan parayı almak için, ilk olarak bilgiler kısmına hesap bilgileri eklenir. Daha sonra elde edilen kazançlar ödeme eşiği olarak belirlenen miktarı geçtikten sonra her ayın 22. veya 23. günü yayıncılara ödeme için talimat verilir. Ödeme emri verildikten sonra ilk iş gününde yayıncı hesaplara paralar aktarılır ve bu şekilde kazanılan para alınmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu