Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır 2023

youtubedan ne kadar para kazanılır

Youtube’dan ne kadar para kazanılır, bin ve 1 milyon izlenmeye göre kazanılan parayı hesap etme yöntemi bu sayfamızda. Günümüzün en popüler ve güçlü platformlarından biri haline gelen Youtube, içerik üretici birçok üyesine oldukça iyi paralar kazandırabilmektedir. Tüm dünyadan oldukça fazla sayıda ziyaretçisi olan Youtube, insanların bu alanda çeşitli türden girişimlerde bulunmasına imkan veriyor.

Kendisini ve hesabını bir marka haline getirmek isteyen birçok içerik üreticisi, bu alanda kendisine özgü içerikler üreterek sürekli gelişen bir hayran kitlesine sahip oluyor. Böylelikle para kazanma olanakları da giderek iyi bir artış gösteriyor. Bu ortamda bir girişimde bulunmak isteyen birçok insanın aklında, Youtube’dan ne kadar para kazanılır? sorusu yer alıyor. Bu durum genel olarak abone sayısı ve en önemlisi de yüklenene videoların izlenme sayılarına göre bir değişiklik gösterebiliyor.

Youtube Üzerinden Para Kazanmanın Unsurları

Youtube, esasında bir video izleme sitesi olmasına rağmen onlarla iş birliği yapmak isteyen kişilere de bir iş ortaklığı imkanı sunuyor. Bu kapsamda Youtube, videoların izlenmesinden elde ettiği gelirlerini içerik üreticisi kişilerle de paylaşmış oluyor. Youtube sitesinde paranın var olmasını sağlayan unsur esasında reklamların olmasıyla yakından ilişkili bir durumdur. Çünkü bu platform üzerinden kendi faaliyetlerini tanıtmak isteyen firma veya kişiler, burada reklam yapılması karşılığında Youtube şirketine bir reklam bedeli ödüyor.

Daha sonra bu ödenen bedel karşılığında ise Youtube, ilgili girişimin tanıtımını yapmaya çalışıyor. Bunu yaparken de kullanıcılarının yüklemiş olduğu videolardan yararlanıyor. Bu videoların başlangıcında veya arasında bu reklamlara yer vererek hizmet alan kişiye destek oluyor. Öncelikle bu durumunda Youtube şirketinin kendisi bir kazanç sağlıyor. Fakat reklam gösterilen videonun sahibine de bu kazancın belirli bir kısmı aktarılıyor. Bu sayede duruma göre içerik üreticisinin kazancı da belirlenmiş oluyor.

İzlenmeye Göre Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır 2020

Bir çok youtuber, platformdan ne kadar para kazandığını açıklamayla ilgili video çekiyor fakat videoda istenen bilgiler verilmiyor. Biz yaptığımız araştırmalara göre youtube bin izlenmeye 0.4 – 0.6 dolar ($) arasında bir ödeme yapıyor. Yani büyük rakamlara vurursak 1 milyon izlenmeye 400-600 dolar ($) arasında bir para almanız muhtemeldir.

Tabi ki bunlar kesim rakamlar değildir. Reklamverenin bütçesi, yoğunluğu, video süresi, reklamların izlenmesi gibi pek çok faktör burada devreye girmektedir. Bu faktörlere göre kazancınız verdiğimiz rakamların üstüne çıkabilir veya altında kalabilir. Sonuç olarak şunu kesinlikle belirtelim ki, iyi bir kanalınız ve kitleniz varsa youtube’dan kesinlikle iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlgili: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Reklamların Süresinin Önemi

Genel olarak reklamlar üzerinden bir para kazanma sistemine sahip olan Youtube, video sahiplerine de kazandırmak için reklamların izlenme süresini oldukça önemsiyor. Çünkü genel itibariyle video sahiplerinin daha iyi para kazanabilmeleri için, ziyaretçilerin bu reklamları da belirli bir süreye kadar izlemeleri gerekiyor. Daha doğrusu ziyaretçiler bu reklamları ne kadar süre izlerlerse, Youtube şirketi de oranda bir hesap yaparak içerik üreticilerine ödeme yapıyor.

Burada önemli olan hususlardan birisi, video içerisine reklam sayılarının elverişli şekilde ve birden fazla sayıda konulmasıdır. Çünkü bu sayede ziyaretçilerin reklamları izleme olasılıkları çok daha fazla artıyor. Genel olarak bunun yapılabilmesi için ise temel nokta, videoların en az 10 dakika olacak şekilde oluşturulup yüklenmesidir.

Çünkü süresi 10 dakikanın üzerinde olan videolara birden fazla reklam koymak mümkün bir hale geliyor. Bu durum ise içerik üreticilerinin normalden daha fazla para kazanabilecekleri anlamına geliyor. Bu bakımdan Youtube üzerinde reklamların izlenme süreleri, kazanç sağlama konusunda oldukça büyük bir rol oynuyor.

İlgili: Youtube’da En Çok İzlenen Videolar

Youtube Üzerinden Para Kazanmaya Başlamak

Youtube üzerinden para kazanmak için öncelikle belli başlı birtakım süreçlerin tamamlanması gerekmektedir. Ancak gerekli şartlar oluştuğu takdirde kullanıcılar bunu tıpkı bir iş gibi sürdürerek para kazanmaya başlayabilmektedirler.

Bunun için öncelikle;

  • Bir Google hesabı edinip ardından Youtube üzerinde bir kanal açılmalıdır,
  • Kanala uygun bir konsept belirlendikten sonra video yüklemeye başlanmalıdır,
  • Daha sonra ise ilk hedef olarak 1000 abone sayısına ulaşılmalıdır,
  • Bunun yanı sıra 12 ayda 4000 saatlik izlenme süresi elde edilmelidir,
  • Google Adsense başvurusu yaparak bir Adsense hesabına sahip olunmalıdır,
  • Daha kanalın Adsense ile ilişkilendirilmesi gerçekleştirilmelidir.

Tüm bu gereksinimler yerine getirildiği takdirde artık Youtube kanalın para kazanmasını aktif hale getireceği için, kanal kazanç sağlamaya başlamış olur. Belirtilen kriterler Youtube’un yeni hizmet şartları içerisinde yer almaktadır.

Youtube Aracılığıyla Para Kazanmanın Diğer Yönü

İçerik üreticisi kişilere genel olarak parayı Youtube kazandırmaktadır. Fakat burada durumu daha farklı hale getirecek önemli bir unsur da vardır.

Çünkü videolara reklam almak sadece Youtube tarafından değil kullanıcılar tarafından da yapılabilmektedir. Özellikle abone sayısı iyi rakamlara ulaşmış kanal sahipleri, reklam vermek isteyen firma veya kişilerle doğrudan bir iletişime geçerek kendilerine özel reklamlar alabilmektedirler. Bu durumun en önemli özelliği ise, normal videolarda çıkan reklamlarda çok daha fazla bir kazanç getirmesidir.

Çünkü fazla sayıda abonesi olan kanalınız eğer iyi bir tasarıma ve düzene sahipse, esasında bir marka niteliği de taşımaktadır. Bu bakımdan günümüzde firmalar kendilerini de insanlara tanıtmak için bu kanal sahiplerinden destek alabilmektedirler. Bu durum ise reklamlardan para kazanmanın başka bir yönü olduğunu da bizlere açıkça göstermektedir.

Sadık Bir Kitle Çok Önemli

Eğer Youtube üzerinde kanalınız sadık bir izleyici kitlesine sahipse, videolarınızda daima iyi bir ölçüde izlenecek demektir. Bu durum ise yüklediğiniz birçok videonun çok daha fazla etkileşim alması anlamına geleceğinden, kazancınızın da o kadar artabileceğini göstermektedir. Bu bakımdan Youtube üzerinde iyi kazançlar sağlamak için öncelikle kanalınıza ilgi gösteren insanlarla aranızda çok iyi bir bağ kurmanız gerekmektedir. Bu sayede Youtube üzerinde iyi paralar kazanma imkanlarınızı her zaman aktif tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu