Zabıt Katibi Maaşları 2023

Zabıt katibi, yardımcı yargı personeli olup Adalet Bakanlığı tarafından taşra teşkilatlarında görev yapması için atanır. Taşradan kasıt adliyeler ve cezaevleridir. Adliyelerde seçim kurulları ve müdürlüklerinde icra dairelerinde Bölge İdare mahkemelerinde çalıştırılmak üzere istihdam edilirler. Genel idare hizmetleri sınıfındadırlar. Kalem işleri, yazışma, dosyalama gibi hizmetlerin yerine getirmekle mükelleftir. Zabıt Katipliğinde yazım hızı çok önemlidir.  657 sayılı devlet memurları kanununa tabidir. Bu yüzden zabıt katibi maaşları devlet tarafından ödenmektedir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Kurum bünyesinde Zabıt Katibi ihtiyacı olduğunda personel alımı için Adalet Bakanlığı tarafından giriş sınavı açılır. 35 yaş altındaki, Kamu Personeli Seçme sınavından en az 70 puan alan tüm Türk vatandaşları zabıt katipliği için Adalet Bakanlığı’na başvurabilir. Temiz bir adli siciliniz ve iş yapmaya engel sürekli bir sağlık probleminizin olmaması gerekmektedir.

Bunların dışında bilgisayar ve daktilografi konusunda başarıyla tamamladığınız kursları gösteren Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikanızın olması gerekmektedir. Bütün bu aşamalardan sonra başarılı olup sınavı kazandıktan sonra ataması yapılan personel devlet memuru olarak  Zabıt Katibi maaşlarını almaya başlarlar.

2020 Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar ?

Günümüz itibariyle en düşük Zabıt Katibi maaşları  çocuksuz ve bekar olan bir Zabıt Katibi için 3000 Türk Lirası’ndan başlayarak kıdem ve dereceye göre 3800 Türk Lirası’nın üzerine çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu